Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

J.Richter: Chcem vážne diskutovať o zmenách v Zákonníku práce

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Rokovať o nich so sociálnymi partnermi chce minister práce Ján Richter (Smer-SD). Ako uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V Politike, dôvodom je situácia na trhu práce.

Bratislava 23. apríla (TASR) - V Zákonníku práce na Slovensku by sa mohli uskutočniť zmeny. Rokovať o nich so sociálnymi partnermi chce minister práce Ján Richter (Smer-SD). Ako uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V Politike, dôvodom je situácia na trhu práce, kde chýbajú kvalifikovaní zamestnanci. Zároveň očakáva, že nezamestnanosť na Slovensku by do konca roka mohla klesnúť k 7 %.

"Chcem začať prvú a vážnu diskusiu ohľadom zmien v Zákonníku práce. Situácia na trhu práce nás núti, aby sme sa vrátili k problematike, možno aby sme sa začali baviť o príplatkoch, ale aj o väčšej transparentnosti," avizoval Richter s tým, že pre neho je dôležité, aby sa k týmto témam vyjadrili zástupcovia zamestnancov aj zamestnávateľov.

Minister práce zároveň očakáva, že v tomto roku by nezamestnanosť na Slovensku mohla klesnúť k úrovni 7 %. "Pri tomto ekonomickom trende, ktorý je na Slovensku, je stále priestor, aby sme mali ambíciu znižovať nezamestnanosť. Niekde na konci tohto kalendárneho roka sa môžeme priblížiť k hranici 7 %," očakáva Richter.

Toto percento nezamestnanosti je reálne aj podľa opozičného poslanca Jozefa Mihála (nezaradený). "Podarí sa to dosiahnuť bez problémov. V prvom rade ide o to, že ekonomika sveta, európskych krajín je veľmi dobre našliapnutá. Naše automobilky dnes chrlia vyše milióna áut, a to na seba nadväzuje množstvo pracovných ponúk," skonštatoval Mihál. Vláda by však takýmto vývojom nemala byť uspokojená. "Musíme sa pozerať dopredu a musíme sa zamyslieť nad tým, kto bude obsadzovať voľné pracovné miesta. Či naši ľudia, alebo cudzinci a musíme sa pýtať, aké platy dostávajú zamestnanci," skonštatoval Mihál s tým, že treba robiť opatrenia najmä v okresoch s vysokou nezamestnanosťou, ale aj také, aby sa chceli ľudia vrátiť pracovať na Slovensko. Potrebné je podľa neho aj zvyšovanie miezd.

Obaja s Richterom sa zhodli v tom, že pracovné miesta by mali obsadzovať najmä slovenskí nezamestnaní. Minister práce preto naďalej trvá na tom, že voľné pracovné miesta by mali zamestnanci tretích krajín zapĺňať regulovane. Zopakoval, že vláda nemá záujem, aby na Slovensko prišla pracovať lacná pracovná sila z tretích krajín, keď na úradoch práce je 150.000 nezamestnaných so stredoškolským vzdelaním. "Sú tu koncepcie, ktoré sa týkajú dlhodobo nezamestnaných. Je to aj otázkou vzdelávania. V tejto chvíli vítam, že je ďaleko väčšia ústretovosť aj zamestnávateľov motivovať absolventov, aby išli študovať technické smery. To je dobrá cesta," dodal Richter.

Jedným z nástrojov ako podporiť zamestnanosť na Slovensku je podľa Richtera aj zvyšovanie minimálnej mzdy. "Zvyšovanie minimálnej mzdy automaticky zvyšuje aj priemernú mzdu," podotkol Richter. Zmeny by sa mali v toto roku uskutočniť aj pri tarifných triedach vo verejnej službe. "Z hľadiska tabuliek je niekoľko tried pod úrovňou terajšej minimálnej mzdy. To je ďalší systémový zámer, ktorý je dôležitý, aby bol presadený," uviedol Richter.

Mihál podporuje zvyšovanie minimálnej mzdy, ale len za určitých podmienok. "Po prvé, že sa bude zvyšovať minimálna mzda aj vo verejnom sektore, aby sa na nich nezabúdalo. Po druhé, bol by som veľmi rád, keby k zvyšovaniu čistej minimálnej mzdy prispel štát tým, že sa konečne po štyroch rokoch zvýši nezdaniteľné minimum pri výpočte dane a že sa pozrieme aj na odvodové výhody, alebo dnes už nevýhody pri zdravotnom poistení," dodal Mihál.