Zahraničné médiá na základe 11,5 milióna uniknutých dokumentov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca zostavili zoznam ľudí, ktorí majú účty alebo firmy v daňových rajoch.
Autor TASR
Bratislava 4. apríla (TASR) - Celosvetový škandál prelievania peňazí do spoločností z daňových rajov, tzv. Panama Papers, s ktorým v nedeľu (3.4.) prišlo medzinárodné združenie investigatívnych novinárov, začala preverovať aj slovenská Národná kriminálna agentúra (NAKA). Informujú o tom viaceré slovenské médiá.
"V predmetnej veci začala Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru operatívne preverovanie medializovaných informácii," uviedol pre aktualne.sk Martin Wäldl z prezídia. "V tejto chvíli nie je možné poskytnúť bližšie informácie," dodal.
Finančná správa začala tiež s preverovaním situácie. "Prvým krokom bude vyžiadanie oficiálnych dokumentov od medzinárodných partnerov,“ konštatovala pre aktualne.sk jej hovorkyňa Patrícia Macíková.
Zahraničné médiá na základe 11,5 milióna uniknutých dokumentov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, ktoré preverovali rok, zostavili zoznam ľudí, ktorí majú účty alebo firmy v daňových rajoch. V súvislosti so Slovenskom sa neobjavilo žiadne konkrétne meno. V uniknutých dokumentoch sa objavila len jedna firma - Latem Trading s.r.o. Tá má podľa obchodného registra sídlo na Šulekovej ulici v Bratislave.
Vlastník tejto spoločnosti Gustaaf David Poelen oficiálne kontakt s panamskou advokátskou kanceláriou nepopiera. Akékoľvek nezákonné konanie však vylúčil.
"Mossack Fonseca nie je nič viac, než bývalý obchodný partner. Nikdy tu nebolo žiadne zapojenie sa do prania špinavých peňazí, ktoré by sa týkalo osôb z Českej, či Slovenskej republiky," uviedol pre aktuality.sk. Na žiadne ďalšie otázky neodpovedal. Podľa účtovníčky, ktorá s firmou spolupracuje od začiatku, je však firma už celé roky nečinná.
České centrum pre investigatívnu žurnalistiku tvrdí, že firma bola priamy partner MF Escrow. Tá riadila celosvetové prevody peňazí a zametanie stôp.
"Bol to priamy partner MF Escrow, teda tých hlavných, čo riadili celosvetové prevody peňazí a zametanie stôp, kadiaľ peniaze tiekli," uviedla pre Denník N novinárka Pavla Holcová, ktorá preveruje tisíce dokumentov v prípade. "Tých firiem nie je veľa, pretože na to potrebujú maximálne spoľahlivých a dôveryhodných ľudí, ktorí vedia, o čo ide," dodala.