Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

PREMIÉR: Ministerke L. Žitňanskej ponúkam plnú podporu

Predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Foto: TASR - Michal Svítok

Žitňanská hrozila demisiou, ak by bola Jankovská zvolená. Voľbu poslanci presunuli z júnovej schôdze na september.

Bratislava 24. júna (TASR) - Situácia okolo voľby člena Súdnej rady SR, pri ktorej má ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zásadný problém s kandidatúrou Moniky Jankovskej (nom. Smeru-SD), štátnej tajomníčky rezortu justície, nie je spor. Tvrdí to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý ponúka Žitňanskej podporu, ako mala doteraz. Žitňanská hrozila demisiou, ak by bola Jankovská zvolená. Voľbu poslanci presunuli z júnovej schôdze na september.

"To nie je spor. Dávno nebola taká atmosféra vo verejnosti, ako je teraz, ktorá umožňuje radikálne zásahy do justície s cieľom zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva. Ponúkam pani podpredsedníčke vlády a ministerke spravodlivosti plnú podporu, ako ju mala doteraz. Ponúkam jej všetky sily, ktoré máme k dispozícii," vyhlásil Fico v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

V Súdnej rade by sa podľa neho mali pohybovať ľudia, "ktorí môžu pomôcť ministerke s novou reformou v justícii". Súdnictvo podľa premiéra potrebuje zásadné zmeny. Fico je za dohodu. Jej základom má byť podľa jeho slov nastavenie toho, "čo ideme v justícii robiť v najbližšom období".

Premiér sa zároveň odmieta vyjadrovať ku kotlebovcom, nechce im robiť reklamu. Mieni riešiť, prečo majú podporu napríklad v Ostrom Grúni a Kľaku, ktoré nacisti v roku 1945 vypálili. Premiér nepovažuje za dobré, že myšlienky fašizmu a extrémizmu majú v tomto prostredí podporu. "My sme niekde zlyhali, všetci, pokiaľ ide o vzťah k minulosti. Myslím si, že bola obrovská chyba, že sme po roku '89 nevenovali dostatočnú pozornosť téme SNP, hodnotovým veciam," povedal s tým, že chce ľuďom vysvetľovať, čo sa udialo.

V reakcii na otázku, či extrémistom nepomáha aj neriešenie korupcie spájané s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD), policajným prezidentom Tiborom Gašparom a špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, premiér toto spájanie odmietol. "Čo majú s korupciou?" pýta sa premiér a zopakoval, že majú jeho dôveru. Dodal, že opozícia neustále obviňuje bez dôkazov, čo on odmieta. V súvislosti s korupciou spomenul odsúdenie jedného sudcu za úplatkárstvo či chytenie niektorých starostov a primátorov.

Premiér pripomenul protikorupčné opatrenia jeho vlády ako protischránkový zákon, prípravu zákona o ochrane oznamovateľov korupcie či zriadenie odboru prevencie korupcie úradu. Žiada, aby sa neprehlbovalo negatívne vnímanie v spoločnosti bez dôkazov. "Je to veľmi nebezpečné," podotkol a súčasne vyzdvihol klesajúcu nezamestnanosť či historicky najvyššiu zamestnanosť.

Odmietol zároveň, že by sa v koalícii rozprávali o poste šéfa Ústavu pamäti národa. Pri voľbe generálneho riaditeľa RTVS uviedol, že každá voľba v Národnej rade SR je politická. Túto personálnu otázku zveril parlamentu bývalý minister kultúry Daniel Krajcer za vlády Ivety Radičovej. V reakcii na zámer súčasného šéfa rezortu Mareka Maďariča (Smer-SD) presunúť voľbu šéfa RTVS z parlamentu na zbor voliteľov Fico uviedol, že o prípadnom okresávaní právomoci parlamentu treba diskutovať.