Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 27. jún 2024Meniny má Ladislav a Ladislava
< sekcia Slovensko

Rezort obrany predstavil priority počas slovenského predsedníctva OBSE

Minister obrany SR Peter Gajdoš (na archívnej snímke vľavo). Foto: TASR - Martin Baumann

Ministerstvo sa chce okrem iného tiež venovať znižovaniu napätia a rizika vypuknutia vojenského konfliktu.

Bratislava 2. januára (TASR) - Podpora vojenskej spolupráce a posilnenie opatrení na budovanie dôvery a bezpečnosti budú prioritami Ministerstva obrany (MO) SR počas slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Rezort sa chce tiež venovať znižovaniu napätia a rizika vypuknutia vojenského konfliktu. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.

"Slovensko ako predsednícka krajina OBSE bude tiež pokračovať v Štruktúrovanom dialógu o súčasných a budúcich bezpečnostných výzvach. Cieľom bude zároveň podporiť širšie chápanie súčasných výziev a rizík v politicko-vojenskej oblasti, čo môže viesť k zvýšeniu predvídateľnosti bezpečnostného prostredia, deeskalácii napätia a zníženiu hrozieb a rizík ovplyvňujúcich spoločné bezpečnostné prostredie," ozrejmila hovorkyňa. Súčasťou aktivít ministerstva bude podľa jej slov tiež organizovanie podujatí zameraných na európsku bezpečnostnú architektúru či modernizáciu Viedenského dokumentu 2011 a kontrolu zbrojenia.

Doplnila, že Slovensko je od januára aj predsedníckou krajinou regionálneho formátu Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC). Priority rezortu sa budú v rámci predsedníctva v tomto formáte zameriavať na pokračovanie v už začatých projektoch, ako aj na vytváranie nových iniciatív regionálnej spolupráce v rámci ozbrojených síl krajín CEDC.

Ako príklad doterajšej úspešnej spolupráce krajín združených v tomto formáte uviedla spoločný projekt Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO) v oblasti rádio-chemicko-biologickej ochrany pod vedením Rakúska a tiež spoločné medzinárodné cvičenie zamerané na zvládanie prípadných migračných vĺn na vonkajšej hranici Európskej únie. Významnou oblasťou spolupráce CEDC je podľa rezortu obrany aj podpora krajín západného Balkánu v ich integračných snahách, ako aj pri zvládaní migračných vĺn. Formát CEDC vznikol v roku 2010 a okrem Slovenska sú jeho súčasťou aj Maďarsko, Česká republika, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko a ako pozorovateľ Poľsko.

Predsedníctvo v OBSE prevzalo Slovensko od utorka (1.1.). Funkcie predsedu organizácie sa ujal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Slovenské predsednícke priority oficiálne predstaví vo viedenskom sídle organizácie 10. januára. Troma hlavnými prioritami slovenského predsedníctva v OBSE majú byť prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus. Jeho mottom bude "Predsedníctvo orientované na človeka". Podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sú tieto tri hlavné oblasti priorít previazané témami aktuálnymi na pôde OBSE.