Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

SOLYMOS: Po rokoch máme šancu vyriešiť financovanie menšinových kultúr

László Solymos, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Podpredseda Mosta-Híd tak reaguje na posunutie návrhu zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín do druhého čítania.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Po 25 rokoch je tu prvýkrát reálna šanca na vyriešenie situácie menšinových kultúr. Tvrdí to podpredseda Mosta-Híd László Solymos. Reaguje tak na posunutie návrhu zákona o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín do druhého čítania. Právnu normu priniesol do parlamentu Most-Híd vrátane Solymosa.

Otázka menšinových kultúr je podľa Solymosa kľúčová z hľadiska menšín na Slovensku. "Doteraz sme nemali skutočne obsiahly návrh na vysporiadanie financovania menšinových kultúr. Vypracovali sme taký dokument, ktorý umožňuje, aby sa menšiny konečne rozhodovali samy o svojej kultúre, a aby sa kultúrna samospráva stala skutočnosťou," zdôraznil Solymos.

Právna norma podľa neho zabezpečuje aj potrebné zdroje na podporu kultúr. "V prípade maďarskej menšiny by sme mohli zdvojnásobiť doterajší rozpočet financovania kultúry," vysvetlil Solymos.

Navrhnutý zákon by mal zmeniť financovanie menšinových kultúr. Má zriadiť Fond na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý by mal zabezpečiť systematickú podporu umeleckých a vedeckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu národnostných menšín. Peniaze má podľa návrhu dostávať najmä zo štátneho rozpočtu. Ročne najmenej vo výške osem miliónov eur.

Fond by mal byť verejnoprávnou inštitúciou zriadenou Ministerstvom kultúry SR. Zastúpenie by v ňom mali mať odborníci a zástupcovia jednotlivých národnostných menšín. Šéfovať mu má riaditeľ a pozostávať má aj zo 14 odborných rád a dozornej rady. Riaditeľa má podľa návrhu Mosta-Híd menovať a odvolávať minister kultúry. Jeho funkčné obdobie má byť štyri roky.

"Založenie fondu by umožnilo stabilizáciu financovania menšinových kultúr, bez intervencie vonkajších činiteľov. Nezáviselo by to od milosti aktuálnej vlády. Znamenalo by to pokrok aj z hľadiska transparentnosti, keďže všetky relevantné informácie o rozhodnutiach by boli verejne prístupné," vysvetlil Solymos, ktorý verí, že parlament návrh zákona na budúcej schôdzi schváli.

Právna norma rieši aj dotačný systém. Peniaze má fond dostávať najmä zo štátneho rozpočtu. Mal by však od ministerstva kultúry dostávať aj osobitný príspevok, ktorý má byť poskytovaný prioritne z prostriedkov uhradených do štátneho rozpočtu vo forme odvodov prevádzkovateľov hazardných hier.