Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Most-Híd chce menej politiky a viac kontroly v polícii či súdoch

Na snímke poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) Foto: TASR/Martin Baumann

Zmeny treba podľa Žitňanskej aj na prokuratúre.

Bratislava 20. októbra (TASR) - Slovensko bude dobre fungujúcim právnym štátom, ak bude riadne fungovať polícia, prokuratúra a súdnictvo. Dosiahnuť sa to dá podľa exministerky spravodlivosti a podpredsedníčky Mostu-Híd Lucie Žitňanskej odpolitizovaním a verejnou kontrolou.

"Ak máme dôverovať polícii, tak sa nemôžeme uspokojiť s výberovým konaním na policajného prezidenta, ak bude plne v rukách ministra. Navrhujeme preto verejné vypočutie kandidáta na policajného prezidenta v príslušnom výbore parlamentu, nech sa obháji on aj minister," uviedla pre TASR Žitňanská. Na odvolanie policajného prezidenta musia byť podľa nej dané dôvody, ktoré by mal minister obhájiť v parlamente. "V neposlednom rade chceme zaviesť aj nezávislú inšpekciu policajného zboru," doplnila.

Zmeny treba podľa Žitňanskej aj na prokuratúre. "Nemôže zostať štátom v štáte, kde prokurátori sami vyberajú budúcich prokurátorov, kontrolujú ich prácu a aj ju hodnotia a disciplinárne stíhajú pod kuratelou jednej osoby - generálneho prokurátora," zdôraznila. Presadzuje to, aby rovnako ako v súdnictve aj na prokuratúre vo výberových komisiách, disciplinárnych komisiách, ale aj v etickej komisii sedeli ľudia mimo systému prokuratúry.

Výraznejšiu verejnú kontrolu by malo podľa Mostu-Híd priniesť aj zverejňovanie informácií aj rozhodnutí. "Na diskusiu je otázka, či má byť voľba generálneho prokurátora len vecou momentálnej väčšiny v parlamente, alebo kvalifikovanej väčšiny," načrtla Žitňanská.

V prípade súdnictva je kľúčovým výber sudcov a ich práca. "Teda aj hodnotenie sudcov a prepojenie na efektívny systém vyvodzovania zodpovednosti pod verejnou kontrolou," poznamenala. Žitňanská by v justícii posadila do výberovej komisie aj ľudí z prostredia mimo justície. "Nejaký externý prvok by v komisiách mal byť," tvrdí Žitňanská, ktorá by posilnila externý prvok aj v disciplinárnych senátoch.

S výberom sudcov súvisí podľa podpredsedníčky Mostu-Híd aj otázka, aby sa výberových konaní mohli zúčastniť aj iní záujemcovia ako justiční čakatelia a vyšší súdni úradníci. "Navrhujeme zverejňovanie hodnotenia sudcov a aby hodnotenie nevykonávali len kolegovia sudcov, ale aby na to boli vyčlenené osobitné kapacity," doplnila.

Žitňanská by zároveň odpolitizovala a kompetenčne posilnila Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Exministerka spravodlivosti pripomína, že súdom na Slovensku nedôveruje 74 percent ľudí a predlžujú sa súdne konania. "To sú signály, že je problém a vyžaduje to aj investíciu, aj zásadné rozhodnutia," povedala. Poukázala i na problém s množstvom exekúcií a na meškajúcu elektronizáciu. "Situácia je vážna," uzavrela Žitňanská.