Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Most-Híd je pripravený rokovať o zúžení imunity

Na snímke podpredseda parlamentu SR Béla Bugár (Most-Híd). Foto: TASR/Martin Baumann

Obsah vystúpení niektorých poslancov nás núti diskutovať o definícii výrokovej imunity, ktorá nemôže byť zneužitá, uviedla hovorkyňa strany.

Bratislava 30. augusta (TASR) - Koaličný Most-Híd je pripravený rokovať o okresaní výrokovej poslaneckej imunity. Zúženie imunity chce iniciovať predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) si to vie predstaviť. Opozícia je v reakciách na iniciatívu šéfa parlamentu zdržanlivá.

"Obsah vystúpení niektorých poslancov nás núti diskutovať o definícii výrokovej imunity, ktorá nemôže byť zneužitá," uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Pripomína, že po parlamentných voľbách sa v parlamente ocitli demokraticky zvolené osoby, ktoré popierajú hodnoty západnej civilizácie, základné práva a slobody si vysvetľujú svojským až nebezpečným spôsobom, spochybňujú naše členstvo v EÚ a NATO.



"V parlamentných laviciach sedia poslanci, ktorí majú aktívnu extrémistickú minulosť, ktorá sa rieši na úrovni orgánov činných v trestnom konaní," dodáva Most-Híd. Poukazuje, že na nárast extrémizmu a rasizmu v spoločnosti reagovala koalícia novelou trestných kódexov. "Slovensko by si vďaka nej malo vedieť účinnejšie poradiť s prejavmi, ktoré sú v slušnej a demokratickej spoločnosti za čiarou. Niektoré prejavy sú za čiarou aj na pôde NR SR," zdôrazňuje Most-Híd.

Hnutia Sme rodina a OĽaNO sa k Dankovmu návrhu vyjadria po jeho preštudovaní. "K návrhu sa vyjadríme, až keď budeme poznať jeho úplne znenie. Z čiastkových informácií z médií nevieme vyhodnotiť, či ide len o ďalší Dankov nezmysel alebo o zákon, ktorý pomôže aj občanom Slovenska," uviedlo Sme rodina.

OĽaNO má z doterajších vyjadrení šéfa parlamentu k plánovanému návrhu dojem, "že pod zásterkou antisemitizmu má v pláne obmedziť slobodu prejavu verejných činiteľov, čo je v rozpore s Ústavou SR".

SaS považuje hanobenia rasy, národa a presvedčenia za morálne zlyhanie poslanca. "No obmedzovanie výrokovej imunity je dvojsečnou zbraňou," upozorňuje predsedníčka klubu liberálov Natália Blahová. Pripomína, že účelom indemnity je chrániť funkčnosť Národnej rady ako zákonodarného orgánu, a nie zabezpečovať jednotlivým poslancom beztrestnosť.

"Výroková imunita chráni poslancov pred šikanovaním a politickými perzekúciami s cieľom chrániť parlament ako celok. Varujeme preto pred neuváženými riešeniami," doplnila Blahová s tým, že ak by malo prísť k zmene ústavy, treba dôsledné právne analýzy a čo najširší politický konsenzus. "Predchádzajúce skúsenosti nám bohužiaľ naznačujú, že predstavy SNS o konštruktívnej spolupráci sú veľmi obmedzené. Preto máme z predstáv Andreja Danka oprávnené obavy," uviedla.

Vládny Smer-SD na otázky TASR zatiaľ neodpovedal. Premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini ale už povedal, že si vie predstaviť okresanie výrokovej poslaneckej imunity tak, aby boli poslanci postihovaní napríklad za rasistické výroky alebo vyjadrenia napádajúce náboženstvá.

Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) v posledných týždňoch hovorí o potrebe antifašistických opatrení. V pondelok spomenul možnosť zúžiť výrokovú imunitu poslancov o antisemitské prejavy.

O antifašistických opatreniach hovorili traja najvyšší ústavní činitelia prezident Andrej Kiska, šéf parlamentu Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini s predstaviteľmi politických a spoločenských inštitúcií na diskusii v Banskej Bystrici. Zhodli sa na ich potrebe.