Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

MOST: Koaličná rada rozhodne, či sa platy učiteľov zvýšia od septembra

Na snímke zľava podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská a predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Foto: TASR/Dano Veselský

Pokračovať vo zvyšovaní platov pedagógov je podľa Mosta-Híd rovnako dôležité, ako zabezpečiť nerušený chod vyučovacieho procesu.

Bratislava 31. augusta (TASR) – Koaličná rada rozhodne, či sa platy učiteľov zvýšia od septembra tohto roka alebo až od januára 2018. Pre TASR to v reakcii na stredajšie (30.8.) rozhodnutie školských odborárov nepodpísať memorandum o sociálnom zmieri uviedla koaličná strana Most-Híd.

Pokračovať vo zvyšovaní platov pedagógov je podľa Mosta-Híd rovnako dôležité, ako zabezpečiť nerušený chod vyučovacieho procesu. "Podpísaním memoranda by sa vytvorili predpoklady pre zabezpečenie obidvoch podmienok. Rozhodnutie školských odborárov memorandum nepodpísať, samozrejme rešpektujeme, je to však ich zodpovednosť," tvrdí Most-Híd. Koaličná rada podľa strany rozhodne o tom, či sa bude pri zvyšovaní platov učiteľov postupovať podľa pôvodného harmonogramu programového vyhlásenia vlády.

Podpisom memoranda totiž podmienil premiér Robert Fico (Smer-SD) zvyšovanie platov učiteľov od septembra. Predseda vlády už avizoval, že pri nepodpísaní memoranda predstaviteľmi školských odborov sa bude pri zvyšovaní platov učiteľov postupovať podľa programového vyhlásenia vlády a mzdy im vzrastú až v januári 2018. Po podpise memoranda sa totiž mali platy učiteľov zvýšiť o šesť percent od 1. septembra. Ďalšie zvyšovanie bolo potom plánované 1. septembra 2018 o šesť percent, od 1. septembra 2019 o šesť percent. A nakoniec zvýšenie o šesť percent 1. januára 2020. Za tento návrh očakávala vláda podpísanie memoranda o sociálnom zmieri.

Školskí odborári sa však rozhodli nepodpísať memorandum, ktoré malo zaručiť sociálny zmier až do roku 2020. Odmietli sa totiž vzdať svojho ústavného práva každoročne kolektívne vyjednávať o možnosti dohodnúť lepšie pracovné a platové podmienky. Ak by sa podmienka vlády napokon naplnila, odborári to nepovažujú za šťastný krok. Chcú si však počkať na rozhodnutie vlády a následne bude jasné, či pristúpia aj k nátlakovým akciám.

Koaličná SNS však v stredu TASR informovala, že rešpektuje a podporuje stanovisko školských odborárov. "Nikto nemôže žiadať od odborárov, aby sa vzdali jedného zo svojich základných práv, a to je aj právo na štrajk," uviedla podpredsedníčka SNS Eva Smolíková. SNS trvá aj na navýšení platov učiteľov od 1. septembra.

TASR oslovila koaličnú stranu Smer-SD a Úrad vlády SR, doteraz však na otázky nereagovali.