Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

MOST-HÍD: Smer si princípy otvorenej vlády neosvojil

Lucia Žitňanská. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Príkladom toho je podľa poslankyne Lucie Žitňanskej (Most-Híd) aj dnes schválený Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie.

Bratislava 11. februára (TASR) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) hovorí o právnom štáte a o transparentnosti len vtedy, keď je v opozícii, alebo keď sa do opozície chystá. Príkladom toho je podľa poslankyne Lucie Žitňanskej (Most-Híd) aj dnes schválený Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie.

"Smer-SD iba vypúšťa dymovú clonu a len formálne plní záväzok vlády. V praxi sa ale na otvorenosti a transparentnosti vlády nezlepší nič," povedala Žitňanská. Exministerka spravodlivosti pripomenula, že Iniciatíva "Partnerstvo pre otvorené vládnutie" je medzinárodnou iniciatívou vlád, ku ktorej sa kabinet Ivety Radičovej prihlásil v septembri 2011 a prijal pre seba konkrétne úlohy v podobe "Akčného plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie v Slovenskej republike na roky 2012–2013". "Vláda Roberta Fica po svojom nástupe plán formálne prevzala a až teraz prijíma nový Akčný plán na roky 2014-2015," upozornila podpredsedníčka Mosta-Híd.

Podľa jej slov je výpovedné, čo všetko z predchádzajúceho Akčného plánu táto vláda nesplnila, lebo to súvisí s verejnou kontrolou a s vytvorením zákonných garancií účasti verejnosti na tvorbe zákonov a politík. "Vláda mala napríklad pripraviť kritériá na hodnotenie práce ministerstiev, tzv. barometer transparentnosti. Ten mal začať fungovať od júla 2012. Nie je a ani nebude," vyhlásila Žitňanská.

Aj keď mal podľa nej minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) pripraviť návrh zákona o účasti verejnosti na legislatívnom procese do júna 2013, nič také neexistuje a ani nebude. "Nový splnomocnenec vlády dnes totiž dostal úlohu do júna 2015 iba zmapovať súčasnú legislatívu a navrhnúť jej úpravy," vysvetlila opozičná poslankyňa.

Za výpovedné považuje Žitňanská tiež to, čo chce ešte vláda robiť do volieb. "Zhrnúť to môžem do jednej vety - čo sa zverejňuje, bude sa zverejňovať aj naďalej," komentovala úlohy jednotlivých ministrov.

Na margo zverejňovania hodnotení sudcov, ktoré má Borec zabezpečiť do konca roka 2015, Žitňanská uviedla, že to znie pekne, ale voľby budú najneskôr 5. marca 2016 a tento parlament už zákony neprerokuje. "Minister spravodlivosti dostal tiež úlohu zanalyzovať súčasný stav zverejňovania súdnych rozhodnutí, pretože nie všetky súdy si plnia povinnosti zverejňovať všetky svoje rozhodnutia. Takže to, čo mal minister robiť od nástupu do funkcie, dostal za úlohu do júna 2015," povedala Žitňanská.

Podľa Mosta-Híd je vládou schválený materiál len čisto formálnym splnením záväzku exekutívy, ktorý Robertovi Ficovi v budúcnosti pri pobyte v opozícii umožní hovoriť, aké pozitívne veci jeho vláda pripravovala. "V praxi sa ale na otvorenosti a transparentnosti jeho vlády nezlepší vôbec nič," uzavrela.

Akčný plán Iniciatívy pre otvorené vládnutie v SR na roky 2014-2015 vypracoval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti. Vznikal za pomoci konzultácií širokého spektra organizácií, ktoré boli zahrnuté do procesu dialógu a mali možnosť vyjadriť sa k jeho obsahu. Akčný plán si kladie za cieľ navrhnúť konkrétne kroky, ktoré je potrebné uskutočniť na to, aby sa SR naďalej nachádzala medzi medzinárodnou elitou v otvorenosti vládnutia, v efektívnom nakladaní s informáciami financovanými z verejných zdrojov a v boji proti korupcii.

Dokument obsahuje niekoľko oblastí a napríklad vo sfére súdnictva sa v ňom uvádza ambícia do konca roka zaviesť povinnosť pravidelne informovať verejnosť o výsledkoch hodnotenia práce sudcov. Po ich zverejnení bude možné posúdiť, aká je ich výpovedná hodnota, nakoľko sú z hodnotení vylúčené prvky subjektivity a či je vhodné zapojiť externý prvok do hodnotenia. Následne bude možné uvažovať o návrhu úprav hodnotiacich kritérií vedúcich k vyššej transparentnosti a efektivite hodnotiaceho procesu.