Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Slovensko

Rezort práce: Zjednotenie posudkovej činnosti je naším hlavným zámerom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V súčasnosti sa posudková činnosť realizuje na viacerých miestach – mestá, obce, samosprávne kraje, úrady práce a Sociálna poisťovňa, vysvetľuje hovorkyňa ministerstva.

Bratislava 17. marca (TASR) - Zjednotenie posudkovej činnosti tak, aby občania boli posúdení nezávisle, komplexne na jednom mieste a bez toho, aby boli zaťažovaní byrokraciou rôznych posudkových inštitúcií, je hlavným zámerom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Michaela Slivková Kirňaková v reakcii na vyhlásenie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) o tom, že žiadajú zjednotenie posudkovej činnosti, ale aj spresnenie prístupu k tomuto zjednoteniu.

"V súčasnosti sa posudková činnosť realizuje na viacerých miestach – mestá, obce, samosprávne kraje, úrady práce a Sociálna poisťovňa. Tento stav vytvára pre občanov komplikovaný a náročný proces v získaní potrebnej podpory," uviedla hovorkyňa s tým, že dlhoročné skúsenosti občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, prijímateľov sociálnych služieb a ich rodinných príslušníkov ukazujú nevyhnutnú potrebu zjednotenia posudkovej činnosti aj z vecnej, procesuálnej a inštitucionálnej stránky.

Podľa hovorkyne je ďalším problémom nevyvážený systém, keď samosprávy zároveň posudzujú občanov v odkázanosti, financujú, a tiež aj poskytujú sociálne služby. "Tento stav vnímame ako nerovnovážny, vzhľadom na to, že cieľom je vytvoriť systém posudkovej činnosti, ktorý bude transparentný a nezávislý," dodala.

MPSVR SR je podľa slov hovorkyne pripravené diskutovať svoje zámery aj so zástupcami samospráv o budúcom systéme posudkovej činnosti a aj o legislatívnych zmenách v oblasti sociálnej starostlivosti, keď bude táto téma na stole. "Zároveň sme otvorení diskutovať o uvedených dátach ZMOS-u aj vzhľadom na to, že asi 65 % obcí na Slovensku má menej ako 1000 obyvateľov, a ako uvádza ZMOS v reprezentatívnom prieskume, len 37,8 % samospráv vykonáva túto kompetenciu priamo a len ďalších 21,8 % zabezpečuje prostredníctvom spoločných obecných úradov," dodala hovorkyňa s tým, že tento stav však nie je postačujúci a vytvára neefektívny systém, ktorý následne posiela občanov z jednej inštitúcie do druhej.

ZMOS v pondelok (15. 3.) vyzvalo MPSVR, aby v Národnej stratégii deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb a služieb náhradnej starostlivosti spresnilo prístup k zjednoteniu posudkovej činnosti. "Zjednotenie systému môže znamenať jednak organizačné úpravy, ktoré môžu byť čisto formálne, ale môže ísť aj o zjednotenie posudkovej činnosti v zmysle odborného a kvalitatívneho prístupu," vysvetlil ústredný riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák s tým, že dokument ráta so splnením cieľov do roku 2025, čo ZMOS považuje za krátky časový horizont, práve preto treba túto časť opatrenia spresniť.