Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. január 2025Meniny má Alfonz
< sekcia Slovensko

V pondelok sa začína trojtýždňové obdobie ústnych maturít

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Pred skúšobnými komisiami bude svoje vedomosti dokazovať približne 43.000 maturantov z viac ako 700 stredných škôl.

Bratislava 20. mája (TASR) - Na stredných školách sa v pondelok (21.5.) začína trojtýždňové obdobie ústnych maturít, ktoré potrvá do 8. júna. Pred skúšobnými komisiami bude svoje vedomosti dokazovať približne 43.000 maturantov z viac ako 700 stredných škôl. Informovalo o tom ministerstvo školstva.

Prevažná väčšina maturantov absolvuje skúšku dospelosti zo štyroch predmetov. V prípade gymnázií pôjde o povinný cudzí jazyk a predmet slovenský jazyk a literatúra. K nim si žiaci mohli vybrať voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných alebo spoločenskovedných alebo ostatných predmetov a ďalší voliteľný predmet. Pri školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín patrí ich vyučovací jazyk spolu so slovenčinou a cudzím jazykom k povinným predmetom. Podľa svojho výberu si môžu zvoliť štvrtý predmet.

Maturitnú skúšku na stredných odborných školách (SOŠ) a konzervatóriách tvoria štyri predmety: slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk, teoretická časť odbornej zložky a praktická časť odbornej zložky. V prípade SOŠ s vyučovacím jazykom národnostných menšín k týmto štyrom predmetom pribúda ešte vyučovací jazyk.

Žiak môže vykonať ústnu formu internej časti maturitnej skúšky bez ohľadu na výsledok externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky, vysvetlilo ministerstvo. Pri celkovom hodnotení sa budú brať do úvahy výsledky z ústnej i písomnej časti maturitnej skúšky.

Pre úspešné zvládnutie celej maturitnej skúšky potrebujú žiaci so známkou z ústnej odpovede 3 a lepšou získať v písomnej forme internej časti maturitnej skúšky viac ako 25 percent z celkového počtu bodov alebo v externej časti viac ako 33 percent z celkového počtu bodov. V prípade, že z ústnej odpovede dostanú známku 4, úspešne zmaturujú len vtedy, ak v písomnej forme internej časti získajú viac ako 25 percent bodov a súčasne v externej časti získali viac ako 33 percent bodov.

Ak má daný predmet len externú časť, platí rovnako podmienka úspešnosti nad 25 percent pri ústnej odpovedi za hodnotenie známkou 3 a lepšie, resp. nad 33 percent, ak z ústnej maturity dostane žiak známku 4. V prípade, že predmet nemá ani externú časť, na úspešné zvládnutie maturity z daného predmetu stačí dosiahnuť z ústnej odpovede hodnotenie nie horšie ako známkou 4.

Písomné maturity absolvovali stredoškoláci v rámci maturitného týždňa od 13. do 16. marca. Študentov čakala postupne slovenčina, cudzí jazyk, matematika a v prípade chlapcov a dievčat maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinský jazyk. Školy mohli absolvovať tzv. elektronickú maturitu, ktorú si zvolilo 101 škôl. Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si školy mohli prevziať 2. mája elektronickou formou, v papierovej forme im boli doručené 3. – 4. mája. Náhradný termín písomných maturít bol naplánovaný na 10. – 13. apríla. Opravný termín sa uskutoční od 4. do 7. septembra.

Fico predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR, je otvorený diskusii

V rámci zmien sa tiež navrhuje, že SR bude uznávať len pohlavie muža a ženy. Zmena pohlavia by bola možná len zo závažných dôvodov. Po novom by zároveň mohli adoptovať dieťa len manželia.

- Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zastaviť takmer všetku pomoc zahraničným subjektom. Spojené štáty boli pritom najväčším darcom takejto pomoci na svete.

- Berlínsku Brandenburskú bránu v pondelok rozsvietili na počesť ľudí, ktorí zahynuli v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Udialo sa tak pri príležitosti 80. výročia jeho oslobodenia. TASR o tom píše podľa agentúry DPA.

- Klub zámorskej hokejovej NHL New Jersey Devils sa bude musieť v nasledujúcom stretnutí proti Philadelphii Flyers zaobísť bez kapitána Nica Hischiera.

- India oznámila dohodu o opätovnom zavedení priameho leteckého spojenia s Čínou po takmer piatich rokoch.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udelil Poľsku dodatočný súhlas na exhumáciu desaťtisícov obetí tzv. volynského masakru, uviedol predseda dolnej komory poľského parlamentu (Sejmu) Szymon Holownia.

- Pri príležitosti osemdesiateho výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa v Poľsku zhromaždili svetoví lídri z viac ako 60 krajín vrátane slovenského prezidenta Petra Pellegriniho.

- Hráčmi uplynulého týždňa v zámorskej hokejovej NHL sa stali útočníci David Pastrňák z Bostonu, Mason McTavish z Anaheimu a center Utahu Barrett Hayton.

- Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský odmietol, že by zasahoval do vnútorných záležitostí Slovenska. Reagoval tak na slová premiéra SR Roberta Fica.

- Šesť nemeckých reprezentantov v dráhovej cyklistike utrpelo zranenia po tom, ako do nich počas sústredenia na španielskej Mallorke vrazilo auto.

- Na rímskom letisku Fiumicino sa slávnostne otvoril najväčší fotovoltický park na európskom letisku a jeden z najväčších na svete.

- Ceny ropy v podvečer klesli o vyše 2 %. Prispeli k tomu rizikový sentiment na širších trhoch aj kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktoré otriasli investormi.

- Minister zahraničných vecí Blanár privítal vyhlásenie šéfky európskej diplomacie Kallasovej, na základe ktorého Európska komisia podporila SR a Maďarsko v otázke ochrany kritickej energetickej infraštruktúry vrátane potrubí prechádzajúcich cez Ukrajinu na SR.

- Opozičné KDH zatiaľ o svojom návrhu zmeny Ústavy SR politicky nerokovalo so žiadnou politickou stranou. Chce však získať čo najväčšiu podporu, a preto bude rokovať so všetkými subjektmi v parlamente.

- Viac ako stovka zamestnancov Slovenskej národnej galérie (SNG) podáva výpovede. Odchod z inštitúcie je reakciou na kroky dočasného generálneho riaditeľa SNG Jaroslava Niňaja, jeho predchodcov a nečinnosť ministerstva kultúry.

- Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zdôraznil trvalú zodpovednosť Nemecka za holokaust. Zároveň odmietol akékoľvek zľahčovanie zločinov spáchaných nacistickým Nemeckom.

- Sýrske militantné skupiny zabili najmenej 39 ľudí podľa všetkého z pomsty voči bývalému režimu prezidenta Bašára Asada. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

- Objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch plynu (PZP) klesol na približne 56 %. Ale jeho odčerpávanie sa počas aktuálneho teplého obdobia spomalilo.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) v pondelok predstavil návrh konceptu zmeny Ústavy SR. Zakotviť sa v nej má napríklad uznanie len pohlaví muž a žena či zmena pohlavia len zo závažných dôvodov.

- Osem izraelských rukojemníkov, ktorých mali prepustiť počas prvej fázy dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, je mŕtvych. Oznámil to hovorca izraelskej vlády David Mencer.

- Európska komisia (EK) navrhla balík núdzovej pomoci vo výške 30 miliónov eur na podporu Moldavska a regiónu Podnestersko pri riešení závažnej energetickej krízy.