Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Slovensko

Ministerstvo vnútra: Situáciu na vonkajšej hranici monitorujeme

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) hovorí s novinármi počas príchodu na rokovanie 27. schôdze vlády SR 25. augusta 2021 v Bratislave. Foto: TASR – Martin Baumann

Novú Migračnú politiku SR s výhľadom do roku 2025 vláda zatiaľ neschválila, mala byť predmetom koaličnej rady.

Bratislava 25. augusta (TASR) – V prípade výskytu krízových scenárov majú zložky rezortu vnútra spracované typové plány pre prípadné znovuzavedenie hraničných kontrol na vnútorných hraniciach, ktoré riešia aj personálne a materiálne zabezpečenie. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR v súvislosti s otázkami o pripravenosti SR na prípadnú ďalšiu vlnu migrácie.

„MV SR má v súčasnosti dostatok vlastných kapacít, okrem toho pohyb výrazne zvýšeného počtu osôb smerom k slovenským hraniciam by nebol otázkou náhleho prekvapenia, ale udalosťou, ktorej trvanie je záležitosťou niekoľkých týždňov až mesiacov," skonštatovala Paulenová.

Ministerstvo tiež pripomenulo, že aktuálne sa na vnútorných hraniciach vykonávajú kontroly dodržiavania karanténnych opatrení, pri ktorých sa policajti zameriavajú aj na oblasť sekundárnej nelegálnej migrácie.

Situáciu na vonkajšej hranici Európskej únie s Ukrajinou Slovensko podľa ministerstva neustále monitoruje a vyhodnocuje. „Celkovo je oblasť kontroly vonkajších hraníc monitorovaná agentúrou Frontex," dodali.

V oblasti migrácie a zabezpečenia hraníc SR spolupracuje s európskymi krajinami. Policajti sú aktuálne nasadení v spoločných operáciách v Litve, Grécku, Španielsku, bilaterálne SR pravidelne vysiela policajtov do Severného Macedónska. „V prípade sekundárnej migrácie spolupracujeme aktuálne s Maďarskom pri kontrole vo vlakoch už na maďarskom území a s Rakúskom pri riešení prevádzačstva," priblížila Paulenová.

Slovenská republika sa tiež aktívne podieľa na materiálnej pomoci krajinám, kde je nelegálna migrácia na vzostupe, respektíve vykazuje neustále vysoké čísla. Ide napríklad o Grécko, Severné Macedónsko či Litvu.

Novú Migračnú politiku SR s výhľadom do roku 2025 vláda zatiaľ neschválila, mala byť predmetom koaličnej rady. „Migračný úrad MV SR nemá bližšie informácie o tom, kedy sa vláda rozhodne pokračovať v prerušenom rokovaní o migračnej politike SR," poznamenal rezort.