Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Polícia vlani identifikovala 1406 prípadov domáceho násilia

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Obeťami boli hlavne manželky a družky páchateľov.

Bratislava 17. februára (TASR) - Polícia vlani identifikovala 1406 prípadov domáceho násilia. Obeťami boli hlavne manželky a družky páchateľov. Lepšiu ochranu pred domácim násilím majú podľa Ministerstva vnútra (MV) SR zabezpečiť zavedené legislatívne opatrenia, ale aj upravené policajné postupy. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru MV SR.

"Policajný zbor (PZ) venuje osobitnú pozornosť každému oznámenému prípadu domáceho násilia a každý jednotlivý prípad individuálne vyhodnocuje a v praxi realizuje v súlade s platnou legislatívou," zdôraznila Paulenová. V nadväznosti na kampaň MV SR "Od zajtra" boli podľa nej napríklad upravené otázky Dotazníka na odhad rizika ohrozenia v prípadoch domáceho násilia.

Dôležité v boji proti domácemu násiliu je podľa Paulenovej tiež oprávnenie policajta vykázať násilnú osobu zo spoločného obydlia na dobu desať dní. "Počas doby vykázania je vykázaná osoba povinná nepribližovať sa k ohrozenej osobe na vzdialenosť menšiu ako 10 metrov," doplnila.

V spolupráci s Policajným zborom vznikla novela ministerstva spravodlivosti účinná od januára. Zahŕňa napríklad zavedenie povinnosti orgánov činných v trestnom konaní vyznačovať vyšetrovacie spisy poznámkou "domáce násilie“, ak sa týkajú obete takéhoto činu. Pribudla tiež informačná povinnosť súdu. Pri nariadení výkonu trestu má súd povinnosť informovať príslušný ústav na výkon trestu odňatia slobody o tom, že ide o domáce násilie. V prípade potreby vie tak PZ prijať včasné opatrenia na ochranu ohrozených osôb, keď páchateľa prepustia na slobodu. "Vychádza sa totiž zo skúseností, že separácia násilného muža od partnerky, prípadne jeho potrestanie ešte neznamená, že sa muž nebude dopúšťať násilia aj po prepustení z výkonu trestu," vysvetlila Paulenová.

Obete domáceho násilia môžu nájsť pomoc aj v ôsmich informačných kanceláriách pre obete trestných činov zriadených v krajských mestách. "Riešia celú škálu rôznorodej trestnej činnosti a čo sa týka problematiky domáceho násilia, tá tvorí pomerne výraznú časť obetí, až 14,8 percenta," uviedla.

Rezort vnútra podal tiež podnety na Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Štátny fond rozvoja bývania na novelizáciu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania. Cieľom je prioritné vybavovanie žiadostí osôb, ktoré preukážu, že sú obeťou trestného činu domáceho násilia.

Polícia v súčasnosti testuje tiež mobilnú aplikáciu s názvom Pomáham chrániť. "Aplikácia má v sebe takzvané PANIK tlačidlo, ktoré keď občan stlačí, ihneď odošle jeho GPS údaje na políciu," priblížila Paulenová. Pomôcť má v nebezpečných situáciách, kedy bez ohrozenia nie je možné uskutočniť telefonát. Využívať by ho preto mohli napríklad týrané ženy skrývajúce sa pred násilníkom.

Kampaň "Od zajtra" venovanú téme domáceho násilia spustilo MV SR v júli minulého roka. Spolu s balíkom opatrení má prispieť k efektívnejšiemu a dôslednejšiemu boju proti týraniu v domácnostiach.