Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

Rezort zahraničia: Slovensko považuje Krym za územie Ukrajiny

Vojak stojí pred bilbordom, na ktorom je znázornená mapa Krymu, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Slovensko prispieva do konštruktívnej diskusie k jednotlivým témam vrátane sankcií voči Ruskej federácii, tvrdí ministerstvo zahraničných vecí.

Bratislava 28. augusta (TASR) - Pozícia Slovenska je od anexie Krymu jasná a nezmenila sa. Slovenská republika ako suverénny štát, ale aj v súlade so spoločnou pozíciou členských krajín Európskej únie a Severoatlantickej aliancie považuje Krym za územie Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v reakcii na vyjadrenia ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova. Ten okrem iného povedal, že Krym je neoddeliteľnou súčasťou Ruskej federácie.

MZVaEZ dodáva, že Slovensko ako zodpovedný člen uvedených organizácií prispieva do konštruktívnej diskusie k jednotlivým témam vrátane sankcií voči Ruskej federácii. "A dodržiavame závery, na ktorých sa členské štáty dohodnú," doplnil hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel. Uviedol tiež, že slovenská diplomacia, tak ako aj diplomacie ostatných krajín sveta, monitoruje a vyhodnocuje situáciu v jednotlivých štátoch, čo sa týka aj anektovaného Krymu. "Tieto informácie a analýzy sú však interného charakteru," uzavrel.

Lavrov v rozhovore pre denník Pravda uviedol, že Krym je neoddeliteľnou súčasťou Ruskej federácie a že v súčasnosti je úplne dovŕšený proces integrácie polostrova do celoruského politického, právneho, sociálno-ekonomického priestoru. Podľa Lavrova panuje na Kryme "atmosféra národnostného súladu, a to najmä vďaka tomu, že sa zohľadňujú záujmy všetkých národností".



Na Kryme sa podľa Lavrova budujú kľúčové objekty regionálnej infraštruktúry. "Na obyvateľov polostrova sa vzťahujú všetky vymoženosti sociálneho zabezpečenia a podpory stanovené ruskou legislatívou," doplnil. Pripojenie Krymu k Rusku prebehlo podľa jeho slov "prísne v súlade s medzinárodným právom".

Lavrov uviedol, že obyvatelia polostrova realizovali svoje právo na sebaurčenie zakotvené v Charte Organizácie Spojených národov po tom, čo v Kyjeve došlo k protiústavnému prevratu a zo strany ukrajinských ultranacionalistov začali zaznievať otvorené hrozby na adresu po rusky hovoriacich obyvateľov Krymu.