Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Rezort zahraničia víta navrhované zmeny EK v prístupovom procese

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák, archívna snímka. Foto: TASR -Pavel Neubauer

Pripravovanú úpravu prístupového procesu vnímame tiež ako spôsob na zvýšenie spravodlivosti a vyváženosti celého procesu, ktorý by mal byť prísny, no férový a spravodlivý, doplnilo MZVaEZ.

Bratislava 5. februára (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR víta návrh Európskej komisie (EK) na úpravu procedúr prístupového procesu, ktorý vypracovala na žiadosť členských štátov z jesene 2019. TASR o tom informovali z tlačového odboru MZVaEZ SR.

"Vnímame ho ako dobrý základ diskusie a oceňujeme úsilie o zvýšenie dôveryhodnosti, dynamiky a predvídateľnosti politiky rozširovania. Osobitne podporujeme úmysel ešte viac zvýšiť dôraz na implementáciu reforiem v oblasti posilňovania právneho štátu," uviedlo ministerstvo. "Slovenská republika je pripravená konštruktívne prispieť k diskusii s cieľom prijatia takých zmien, ktorých výsledkom bude efektívnejší prístupový proces. Následne sa bude aktívne podieľať na ich uplatňovaní," dodal rezort.

Slovensko považuje za kľúčové tri elementy, ktoré bude na rokovaniach o návrhu naďalej presadzovať. A to predovšetkým potvrdenie európskej perspektívy a plnoprávneho členstva v Európskej únii (EÚ) ako konečného cieľa integračného procesu, jednoznačnosť kritérií a ich hodnotenia a tiež obnovenie dôveryhodnosti procesu v očiach obyvateľov regiónu, ako i EÚ.

"Pripravovanú úpravu prístupového procesu vnímame tiež ako spôsob na zvýšenie spravodlivosti a vyváženosti celého procesu, ktorý by mal byť prísny, no férový a spravodlivý," doplnilo MZVaEZ. Proces by mal byť politickejší ako doteraz, zmeny by však nemali byť nástrojom na vnášanie bilaterálnych otázok členských štátov do vzťahov medzi EÚ a záujemcami o členstvo. Zástupcovia ministerstva veria, že pokrok v diskusii o úpravách procesu rozširovania povedie k otvoreniu prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom v marci.

Ministerstvo uviedlo, že berie na vedomie, že v kontexte de facto pozastavených prístupových rokovaní s Tureckom sa návrh Európskej komisie venuje výlučne regiónu západného Balkánu. "V tomto kontexte súčasne pripomíname, že Turecko je i naďalej kandidátskou krajinou na vstup do EÚ, strategickým partnerom Únie v mnohých otázkach a dôležitým spojencom v rámci NATO," uzavreli zástupcovia rezortu.