Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Na hraniciach v Brodskom bude míting na podporu amerického konvoja

Jaroslav Naď z CEPI. Foto: TASR

Americký vojenský konvoj, ktorý sa bude presúvať z Nemecka na aliančné cvičenie do Maďarska, by malo tvoriť približne 150 kusov techniky a vyše 600 ľudí.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Inštitút pre stredoeurópsku politiku (CEPI) a Slovenská atlantická komisia (SAC) chystajú v súvislosti s prechodom konvoja americkej armády cez územie Slovenska verejné zhromaždenie pri hraničnom priechode Brodské, na ktorom chcú vyjadriť názor, že spojenci z NATO sú na území SR vítaní. Je to reakcia na avizované pokusy o blokádu tohto konvoja, ku ktorému na sociálnej sieti i na štvrtkovom (10.9.) zhromaždení vyzval Front ľavicovej mládeže.

Konvoj by mal cez územie Slovenska prechádzať vo večerných a nočných hodinách z pondelka (14.9.) na utorok (15.9.). Michal Číž zo SAC odhaduje, že na tomto verejnom zhromaždení by sa mohlo zísť približne sto ľudí. "Chceme vyjadriť, že je tu iný hlas občianskej spoločnosti ako ten, ktorý deklarujú odporcovia konvoja," povedal Číž.

V súvislosti s prechodom konvoja uviedol, že za ním netreba hľadať žiadnu senzáciu ani neadekvátnu demonštráciu sily NATO. “Je to bežná súčasť cvičení, ku ktorým by malo dochádzať čo najčastejšie a ktorá umožňuje aj slovenským ozbrojeným silám preveriť svoju schopnosť postarať sa o vojská spojencov," uviedol.

Jaroslav Naď z CEPI v tomto kontexte poukázal na to, že takýto konvoj je "presne tou cestou, ako by sme mali reagovať na to, ak niekto spochybňuje NATO ako primárny bezpečnostný pilier v našom regióne". "Chvalabohu, že sa chcú Američania ukázať a zviditeľniť, že je možné vidieť, akého silného spojenca máme," povedal Naď. Verí, že cvičení a podobných konvojov bude čo najviac, prospeje to podľa neho bezpečnosti Slovenska. "Spojenci z NATO môžu lepšie poznať podmienky, budú môcť lepšie reagovať v prípade, ak by na našom území nastala situácia, ktorú si neželáme," povedal Naď.

Americký vojenský konvoj, ktorý sa bude presúvať z Nemecka na aliančné cvičenie do Maďarska, by malo tvoriť približne 150 kusov techniky a vyše 600 ľudí. Súčasťou konvoja budú aj kolesové obrnené vozidlá, malo by ísť o transportéry typu Stryker, ktoré boli súčasťou aj marcovej tzv. Dragúnskej jazdy. Vtedy armádne vozidlá s vojakmi prešli takmer 2000 kilometrov z Estónska do nemeckého Vilsecku.