Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

Na Orave otvorili Centrum včasnej pomoci pre zdravotne znevýhodnených

Na snímke predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš, archívna foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Doplnilo tak sedmičku fungujúcich centier v Žiline, Trenčíne, Kováčovej, Piešťanoch, Bratislave, Košiciach a Prešove.

Dolný Kubín 22. mája (TASR) - Nové regionálne Centrum včasnej pomoci pre ľudí so zdravotným znevýhodnením otvorili v stredu v budove Mestského úradu v Dolnom Kubíne. Doplnili tak sedmičku fungujúcich centier v Žiline, Trenčíne, Kováčovej, Piešťanoch, Bratislave, Košiciach a Prešove. Pre TASR to potvrdil Martin Buzna z dolnokubínskej radnice. Ide o súčasť projektu Sme si rovní II.

Podľa primátora Dolného Kubína Jána Prílepka kancelária dokáže významne pomôcť ľuďom s rôznymi hendikepmi plnohodnotne sa zaradiť do pracovného, spoločenského či športového života. "Zároveň je tu aj priestor na úzku spoluprácu s novovzniknutým mestským sociálnym podnikom, ktorý sa bude zameriavať práve na zamestnávanie ľudí s rôznymi hendikepmi a znevýhodneniami," povedal.

Projekt pomoci je založený na metóde peer-to-peer support. Je to forma podpory, pri ktorej osoby s podobnými životnými skúsenosťami poskytujú emocionálnu, informačnú a praktickú pomoc iným. "V prípade projektu Sme si rovní II. osoby so zdravotným znevýhodnením pomáhajú iným osobám s hendikepom," vysvetlil manažér projektu Michal Hasara.

Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš vyzdvihol, že výsledky projektu Sme si rovní, ktorý uskutočnili v minulých rokoch, jednoznačne potvrdili pozitívny vplyv tohto systému podpory. Ako doplnil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, usilujú sa prispieť k zlepšeniu kvality života pre hendikepovaných a zabezpečiť im rovnaké príležitosti ako ostatným. "Verím, že vďaka systematickým krokom zjednodušíme každodenný život zdravotne znevýhodnených a uľahčíme ich začlenenie do plnohodnotného života," podotkol Ondruš.

Projekt Sme si rovní II. má za cieľ pomôcť 1100 zdravotne znevýhodneným ľuďom zapojeným do jeho aktivít, z čoho 300 by malo úspešne ukončiť intervenciu, teda nájsť pracovné uplatnenie alebo si udržať zamestnanie. Projekt budú do decembra 2026 realizovať na území celého Slovenska, vrátane Bratislavy. Celkovo majú klienti k dispozícii 40 vyškolených mentorov motivátorov a osem psychológov.