Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Slovensko

Opozícia na rokovaní o európskych témach asi otvorí aj otázku šéfa NKÚ

Kamil Krnáč Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda vlády ich pozval na stretnutie venované európskej agende. Opozícia sa zrejme pokúsi otvoriť aj otázku šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Bratislava 29. júla (TASR) - Opoziční lídri sa v pondelok 30. júla opäť stretnú s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) na spoločnom rokovaní. Predseda vlády ich pozval na stretnutie venované európskej agende. Opozícia sa zrejme pokúsi otvoriť aj otázku šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Jej nominant Kamil Krnáč v tajnej voľbe v parlamente neprešiel, opozícia však trvá na jeho zvolení.

"Predpokladám, že to zaznie. Pretože tváriť sa, že riešime európske záležitosti, ale v rámci domácich hráme divadlo...," povedal pre TASR Ján Figeľ. Líder KDH je sklamaný, že poslanci Smeru-SD nepodporili Krnáča, hoci ich šéf avizoval, že keď sa opozícia dohodne na spoločnom kandidátovi, sociálni demokrati ho podporia. Opozičné strany sa na Krnáčovi zhodli, napokon ho ale nepodporili nielen poslanci Smeru-SD, ale ani viacerí členovia opozičného tábora.

Ján Figeľ
Foto: TASR/Martin Baumann
Rokovaniu bude dominovať európska problematika

Hlavnou témou pondelkového rokovania však nemá byť predseda NKÚ, ale európske témy. Opozícia podľa Figeľa prijala pozvanie na stretnutie s Ficom aj preto, že situácia v Európe, v eurozóne je vážna. "Slovensko potrebuje na túto situáciu reagovať často dôležitými hlasovaniami vo vláde aj v parlamente. Som presvedčený, že takéto stretnutie môže priniesť viac zhody, porozumenia," poznamenal šéf kresťanských demokratov.

Figeľ predpokladá, že minimálne ľudová platforma KDH, Mostu-Híd a SDKÚ-DS by sa mohla zhodnúť v niekoľkých bodoch. Ide napríklad o eurobondy, ktoré Figeľ odmieta. "Nepovažujeme zdieľanie dlhov za rozumné, ale skôr za prehlbovanie súčasného stavu, keď krajiny hľadajú cez EÚ pomoc namiesto toho, aby sa sústredili na domáce reformy, ozdravné opatrenia," vysvetlil. Líder KDH si tiež nemyslí, že je rozumné zaťažovať slovenské banky špeciálnym odvodom a súčasne pomáhať s ozdravovaním španielskych bánk.

Platforma by podľa neho mohla presadzovať aj to, aby o všetkých vážnych rozhodnutiach súvisiacich s Európskym mechanizmom pre stabilitu (EMS), tzv. trvalým eurovalom, diskutoval a hlasoval aj slovenský parlament, nie iba vláda. Dôležitá je podľa Figeľa aj téma eurofondov. Nazdáva sa, že by bolo dobré, keby sa mohli využívať aj na ozdravné reformy. Figeľ verí, že v týchto bodoch by sa mohla zhodnúť tak ľudová platforma, ako aj zvyšné opozičné strany SaS a OĽaNO.

Predseda KDH dúfa, že pondelkové rokovanie nemá slúžiť "ako nástroj na zakrývanie domácich zámerov, ako je snaha odkúpiť súkromné zdravotné poisťovne v čase, keď niet financií na platy zdravotných sestier, alebo keď Slovensko potrebuje konsolidovať, a nie privatizovať". Stretnutie podľa neho ukáže, či ide len "o teatrálne podujatie alebo o zámer nachádzať skutočné riešenia". Figeľ očakáva, že to nebude ďalšie divadlo podobné prvému rokovaniu opozície s Ficom.

Stretnutie sa uskutoční v pondelok v Národnej rade SR. Okrem lídrov všetkých parlamentných strán sa má na ňom zúčastniť aj predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a stály predstaviteľ SR pri EÚ Ivan Korčok. Predseda vlády Robert Fico na stretnutí predloží základné východiská k vážnej situácii v eurozóne.