Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Fond na podporu kultúry národnostných menšín:Na šéfa kandidujú 3 ľudia

Na kombosnímke zľava Vladimír Marušin, Marta Richterová a Norbert Molnár počas svojej prezentácie na verejnom vypočutí kandidátov na post riaditeľa Fondu na podporu kultúry národnostných menšín 11. júla 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Výberové konanie sa konalo formou verejného vypočutia uchádzačov, ktorí v časovom limite 20 minút predstavili nimi predložené projekty rozvoja Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Bratislava 11. júla (TASR) - V Bratislave sa dnes uskutočnilo verejné vypočutie kandidátov na post riaditeľa novovzniknutého Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Do výberového konania, ktoré vyhlásilo ministerstvo kultúry začiatkom júna, sa prihlásili traja uchádzači - Vladimír Marušin, Norbert Molnár a Marta Richterová.

Výberové konanie sa konalo formou verejného vypočutia uchádzačov, ktorí v časovom limite 20 minút predstavili nimi predložené projekty rozvoja Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. V druhej časti prezentácie všetci traja odpovedali aj na sedem identických otázok od sedemčlennej odbornej komisie, zameraných na schopnosti, odborné znalosti a osobnostné predpoklady na výkon uvedenej funkcie.

Ako prvý uchádzač sa predstavil Vladimír Marušin. "V národnostnej kultúre pracujem celú svoju kariéru od môjho nástupu v roku 1983 do profesionálneho národnostného telesa, kde som začínal ako tanečník, neskôr som sa prepracoval na funkciu choreografa, sedem rokov som pôsobil ako riaditeľ v profesionálnom národnostnom kultúrnom telese," predstavil sa 58-ročný tanečník a choreograf z Prešova, v súčasnosti odborný asistent na Katedre hudby Prešovskej univerzity.



"Fond treba vybudovať, potom ho môžeme nejakým spôsobom rozvíjať," uviedol Marušin, podľa ktorého je dôležité vzbudiť nadšenie u ľudí, pracovať s mládežou. "Peňazí v národnostnej kultúre nie je málo, nie všetky sa použijú na podporu a rozvoj národnostných menšín," poznamenal s tým, že na Slovensku v kultúre a umení funguje zotrvačnosť.

Podľa Marušina je hlavným cieľom fondu nájsť nových mladých ľudí, ktorých myšlienky by mohol presadiť, aby sa rozvoj národnostných menšín mohol posunúť dopredu. Navrhuje tiež minimalizovanie jednorazových projektov a "spätnú väzbu" - či sa peniaze použili skutočne v prospech projektu. '

Druhým uchádzačom o funkciu šéfa novej verejnoprávnej inštitúcie je Norbert Molnár. Pochádza z menšinového prostredia, vyrastal v Štúrove, ale dlhé roky žije v Bratislave. Podľa neho by fond, ktorého zriadenie nariaďuje zákon č. 138/2017, mal mať štyri piliere. "Fond by mal byť funkčný, nezávislý, transparentný a užitočný," povedal 47-ročný uchádzač, ktorý bol 11 rokov šéfredaktorom menšinového denníka Új Szó, momentálne je vedúcim jeho online vydania. "Vznik fondu je míľnikom v kultúrnom živote národnostných menšín. Aktuálna politická moc nemôže zasahovať do procesu rozhodovania - odborné rady vlastne preberú samosprávu," uviedol v projekte. Proces získania dotácií má byť podľa Molnára zrozumiteľný a časovo predvídateľný, každý uchádzač musí vedieť v dostatočnom predstihu, či jeho projekt bude podporený.



Treťou kandidátkou na post riaditeľa fondu je podnikateľka Marta Richterová zo Skalice, podľa vlastných slov dlhoročná žiadateľka dotácií. "Dôležitý je transparentný výber členov odborných komisií," podčiarkla uchádzačka zastupujúca rómsku menšinu. "Určite by som chcela zlepšiť interkultúrny dialóg, aby sa viac komunikovalo z toho fondu s jednotlivými predstaviteľmi národnostných menšín, lebo toto sa v tomto okamžiku nedeje, aby sa komunikovalo aj mimo výziev počas celého roka," povedala pre TASR Richterová, ktorá od roku 1992 s prestávkami podniká v súkromnom sektore, zaoberá sa maloobchodom a sprostredkovateľskou činnosťou.



Členka výberovej komisie Zuzana Megová uviedla, že všetci uchádzači dostanú do desiatich dní vyrozumenie o tom, či boli úspešnými alebo neúspešnými kandidátmi na riaditeľa fondu. "Úspešný kandidát má pred sebou veľa práce, do 31. decembra 2017 musí dať von prvú výzvu, okrem toho ešte predtým si musí zriadiť všetky orgány, tak ako mu to určuje zákon o Fonde na podporu kultúry národnostných menšín," dodala generálna riaditeľka Sekcie umenia a štátneho jazyka MK SR. Minister kultúry má menovať nového riaditeľa do 31. júla.



Vznik Fondu na podporu kultúry národnostných menšín schválil na návrh vlády parlament v máji 2017. Myšlienka založenia fondu vychádza z programového vyhlásenia vlády. Fond nahrádza dotačný systém, ktorým doteraz štát podporoval menšinovú kultúru prostredníctvom dotačného programu v gescii Úradu vlády SR. Od tohto roku tak pôsobnosť v oblasti podpory kultúry národnostných menšín prechádza z Úradu vlády na ministerstvo kultúry, z ktorého rozpočtovej kapitoly budú aj fondu poskytované každoročne finančné prostriedky. Namiesto doterajších 4,5 mil. eur bude fond hospodáriť z rozpočtom osem miliónov eur. Fond zverejní prvú výzvu na podávanie žiadostí do konca roka 2017.