Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

Na Slovensku možno bude pôsobiť tím vojenských plánovačov z NATO

Zástavy členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) vejú pred sídlom aliancie v Bruseli. Foto: TASR/AP

Na Slovensku možno bude pôsobiť tím vojenských plánovačov z NATO. O vytvorenie tzv. styčného tímu NFIU (NATO Force Integration Units) požiadala Slovenská republika Alianciu.

Bratislava 6. februára (TASR) - Na Slovensku možno bude pôsobiť tím vojenských plánovačov z NATO. O vytvorenie tzv. styčného tímu NFIU (NATO Force Integration Units) požiadala Slovenská republika Alianciu. SR je už ôsmim členským štátom NATO, ktorý žiada o vytvorenie takéhoto tímu na svojom území.

"Ide iba o tím plánovačov. Ich prítomnosť vo všeobecnosti uľahčí potenciálne prijatie posíl zo strany NATO pre danú členskú krajinu. Počas mieru by podporovala plánovacie aktivity," vysvetlil minister obrany SR Martin Glváč. Zdôraznil, že nejde o vytvorenie bojovej jednotky či základne.

Ako informovalo ministerstvo obrany, tento tím by malo tvoriť okolo 40 ľudí, pričom polovica z nich bude slovenská a polovica z iných členských krajín NATO. "Tieto tímy by zároveň koordinovali mnohonárodné cvičenia a preverovali prepojenie domácich a mnohonárodných síl NATO. Ide o opatrenie na ochranu našich záujmov a celistvosti územia Slovenskej republiky," ozrejmila hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.

Ako dodala, Slovenská republika má ako členský štát NATO, v prípade potreby garantovanú pomoc jednotkami rýchleho nasadenia (NRF). Tie sa na základe štvrtkového (5.2.) rozhodnutia ministrov obrany z členských krajín NATO rozšíria až na veľkosť divízie a v niektorých prípadoch budú schopné zasiahnuť už do 48 hodín. Do síl rýchleho nasadenia prispieva aj Slovensko.

Po vlaňajšom septembrovom summite NATO vo Walese sa uvažovalo aj o vytvorení logistickej základne v Poprade pre potreby Aliancie. Rezort obrany však upozorňuje, že prítomnosť styčného tímu nemá akúkoľvek súvislosť s vytvorením logistickej základne v Poprade. "Včerajšie rokovania ministrov obrany sa tejto téme v Bruseli nevenovali," dodala Balleková.