Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Na Veľvyslanectve USA v Bratislave sa volil americký prezident

Barack Obama a Mitt Romney (vľavo) Foto: TASR/AP

Registrovaní americkí voliči v SR dostali e-mail, aby boli informovaní o možnosti voliť na veľvyslanectve.

Bratislava 5. októbra (TASR) - Spontánnu a typickú americkú atmosféru mala volebná miestnosť, ktorú dnes otvorili na Veľvyslanectve USA v Bratislave. Americkí občania tak v skoršom termíne mohli odovzdať svoj hlas v tohtoročných voľbách.

Americký konzul Nikolas M. Trendowski vysvetlil, že Američania všade vo svete majú možnosť voliť, a to v každých voľbách, nielen v prezidentských.

V prípade záujmu veľvyslanectvo poskytne občanom USA informácie, z miesta bydliska im pošlú volebný lístok a diplomatická pošta dopraví ich "hlas" do Spojených štátov.

"Našou hlavnou úlohou je poskytnúť informácie," povedal Trendowski a dodal, že Američanov v SR najviac zaujímalo, akým spôsobom môžu na Slovensku voliť.

Voľby sa konali na Slovensku s mesačným predstihom

Volebnú miestnosť na hlasovanie v skoršom termíne otvorili preto, lebo je presne mesiac pred voľbami, ktoré sa v USA uskutočnia 6. novembra, podotkol Trendowski. Diplomatická pošta totiž potrebuje svoj čas, aby sa dostala cez Atlantický oceán.

Registrovaní americkí voliči v SR dostali e-mail, aby boli informovaní o možnosti voliť na veľvyslanectve. Svoje volebné právo však môžu využiť aj inokedy, v prípade potreby dostanú prázdne volebné lístky na ambasáde.

Ako prvý už skôr odvolil americký veľvyslanec v SR Theodore Sedgwick. V súčasnosti žije na Slovensku približne 1600 amerických občanov, v lete ich počet vzrastie. Pracujú v rôznych oblastiach, v amerických firmách v SR sú väčšinou Američania len na manažérskych postoch.

Na Veľvyslanectvo USA v Bratislave sa americkí občania s prosbou o pomoc obracajú hlavne v lete, keď "dlhoprstí" pripravia turistov o pasy. Zaujímajú sa však aj o slovenský právny systém, povolenia na pobyt a podobne.

"Nenazval by som to chaosom," s úsmevom odpovedal konzul na otázku TASR, či je rôznorodosť volebných zákonov v USA znakom demokracie alebo skôr politického chaosu.

Ako ďalej Trendowski vysvetlil, je prejavom demokracie, že každý z 50 amerických štátov má istú samosprávu, zákony sú rôzne dokonca aj na úrovni okresov či miest. Časť volebnej legislatívy je však federálna, okrem iného aj spôsob, ako voliť v zahraničí.