Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Slovensko

Naď: USA môžu zvýšiť finančnú pomoc pri modernizácii ozbrojených síl

Na snímke americký prezident Donald Trump reční na Námestí Krasiňských vo Varšave počas návštevy Poľska 6. júla 2017. Foto: TASR/AP

Analytik si taktiež myslí, že poľská vláda má veľmi blízko k súčasnej administratíve vo Washingtone a preto bude prezident Trump načúvať tomu, čo mu povie.

Bratislava 6. júla (TASR) – Analytik Jaroslav Naď zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku nemá od dnešnej vrcholnej schôdzky predstaviteľov dvanástich štátov združených v iniciatíve Trojmoria, ktorá sa koná vo Varšave, zásadné očakávania o tom, že by mala vplyv na zmenu vzťahov. "Ale je veľmi dôležité, že sa stretáva (pozn. TASR americký prezident Donald Trump) s predstaviteľmi regiónu, že bude počuť to, že aké obavy majú krajiny strednej a východnej Európy, bude počuť názory na vzťahy, ktoré napríklad Poľsko-Pobaltie alebo aj iné krajiny regiónu majú s Ruskou federáciou, aké hrozby nám hrozia," uviedol pre TASR.

Analytik si taktiež myslí, že poľská vláda má veľmi blízko k súčasnej administratíve vo Washingtone a preto bude prezident Trump načúvať tomu, čo mu povie. "Nemyslím si, že by došlo v dohľadnej dobe k navýšeniu už plánovaných vojenských síl, prostriedkov alebo ľudí, ktorí boli nasadení na východnej hranici NATO, ale ten projekt pokračovať bude. Rovnako tak očakávam, že Amerika môže ohlásiť zvýšenú finančnú pomoc pri modernizácii ozbrojených síl najmä krajín v tomto regióne, najmä na východnej hranici," dodal Naď.

Poľský prezident Andrzej Duda dnes na spoločnej tlačovej konferencii s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vyjadril nádej, že jeho krajina onedlho podpíše dlhodobú zmluvu na dodávky amerického skvapalneného plynu.

Summit sa koná na podnet poľského prezidenta a chorvátskej prezidentky Kolindy Grabarovej-Kitarovičovej. Okrem Slovenska, Poľska a Chorvátska majú svoje zastúpenie na podujatí aj predstavitelia Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Rakúska, Rumunska a Slovinska.

Iniciatíva troch morí predstavuje neformálnu platformu, ktorá podporuje európsky integračný proces. Jej úlohou je posilnenie väzieb najmä na osi sever-juh v regióne širšie vnímanej strednej Európy medzi Baltickým, Jadranskýn a Čiernym morom. Tieto väzby majú tvoriť trvalé základy hospodárskeho rozvoja, najmä v oblasti energetiky, dopravy a digitálnej komunikácie.

Predstavitelia štátov iniciatívy sa po prvý raz stretli 29. septembra 2015 v New Yorku na podnet chorvátskej prezidentky. Schôdzka vo Varšave je druhým formálnym summitom iniciatívy.