Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Najčastejšími obeťami obchodovania s ľuďmi sú Rómovia z osád

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Ako informovala riaditeľka organizácie Timea Stránska, k zneužívaniu, najmä na nútené práce, dochádza najmä v krajinách, ktoré sú aj najčastejšími cieľmi migrácie Rómov.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Obeťami obchodovania s ľuďmi sa zo všetkých skupín obyvateľstva na Slovensku najčastejšie stávajú Rómovia žijúci v segregovaných osadách. Najviac ohrozenou skupinou sú mladí ľudia vo veku 16-25 rokov a muži od 25 do 35 rokov. Vyplýva to z aktuálnej štúdie organizácie Člověk v tísni Slovensko.

Ako informovala riaditeľka organizácie Timea Stránska, k zneužívaniu, najmä na nútené práce, dochádza najmä v krajinách, ktoré sú aj najčastejšími cieľmi migrácie Rómov. Ide o Veľkú Britániu, Českú republiku a Nemecko. "V rámci Veľkej Británie sú to predovšetkým mestá Peterborough, Sheffield, Leicester, Derby a Birmingham," spresnila Stránska.

Podľa zistení ľudskoprávnej organizácie sa obete obchodovania nechajú nalákať priamo v osade, pri osobnom stretnutí s páchateľmi. "Často sa stáva aj to, že obeť je naverbovaná členmi vzdialenej rodiny alebo niekým z okruhu známych," dodala Stránska. Okrem nútenej práce sú obete obchodovania s ľuďmi zneužívané na prostitúciu a žobranie. V prípade detských obetí sa objavujú najčastejšie prípady, v ktorých sú mladé rómske dievčatá nútené do prostitúcie.

"Zistili sme, že v rámci obchodovania s ľuďmi sa začína používať tzv. kumulované vykorisťovanie, teda, že obete sú zneužívané dvomi i tromi spôsobmi," informovala Stránska.

Upozornila tiež na to, že Rómovia z vylúčených rómskych lokalít sa pre strach, nedôveru alebo slabé právne povedomie len zriedka obrátia na políciu, ak sa im stane takýto prípad. "Polícia v roku 2013 preto zistila oficiálne iba 11 takýchto trestných činov," skonštatovala Stránska.