Rezort obrany má záujem na tom, aby vďaka novým vrtuľníkom vzniklo na Slovensku výcvikové centrum, kde môžu trénovať aj iné krajiny.
"Musím povedať, že dnes som asi najšťastnejší za posledné obdobie. Pred dvoma rokmi sme mali ambície, ale dnes sa stávajú skutočnosťou," vyhlásil minister obrany Martin Glváč (Smer-SD), ktorý tak reagoval na odobrenie zaobstarania vrtuľníkov Black Hawk Bezpečnostnou radou SR a vládou. Tvrdí, že Slovensko nekupuje len stroje, ale aj všetky druhy strategickej spôsobilosti od pozemného personálu, cez výcvik, logistiku i servis. Proces obstarania nových vrtuľníkov považuje za plne transparentný. Suma 261 miliónov dolárov, za ktorú sa majú Black Hawk zaobstarať, nemusí byť podľa jeho slov konečná. "Budeme sa snažiť optimalizovať niektoré položky, aby sme sa dostali ešte nižšie," podotkol minister.
Rezort obrany má záujem na tom, aby vďaka novým vrtuľníkom vzniklo na Slovensku výcvikové centrum, kde môžu trénovať aj iné krajiny, napríklad Rakúsko, Chorvátsko či Švédsko. "Už dnes hľadáme výcvikové aktivity s našimi partnermi, ktorí takýmito strojmi disponujú. Vrtuľníky Black Hawk nám plne vyhovujú, sú to stroje, ktoré potrebujeme a zabezpečia naše požiadavky," povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim. Nové vrtuľníky nahradia súčasné Mi-17, ktorým končí technická životnosť.
Podľa veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Miroslava Korbu ide v oboch prípadoch o viacúčelové vrtuľníky. Black Hawk obsahujú nočné videnie, dokážu odviesť viac materiálu, sú úspornejšie i menej náročné na údržbu. Ministerstvo počíta, že prvý takýto stroj môže byť na Slovensko dodaný už v roku 2016.
Minister Glváč upozornil, že po podpise zmluvy začína výcvikový proces príslušníkov OS SR. "Začína sa proces vzdelávania a certifikovania pilotov," vysvetlil.
Podľa veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku Theodora Sedgwicka sa nákupom nových vrtuľníkov posilní partnerstvo medzi Slovenskou republikou a USA. "Toto je prelomová situácia. Dúfame, že táto transakcia bude základným kameňom pre ďalšiu spoluprácu medzi SR a USA," skonštatoval. Ako dodal, táto dohoda medzi oboma vládami je absolútne transparentná.
Exminister obrany a podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko vníma dnešné informácie o nákupe nových vrtuľníkov ako ústup z prípadných ambícií nasadenia týchto strojov do operácií medzinárodného krízového manažmentu a zahraničných misií.
"Je otázne, či tieto multifunkčné stroje, zaobstarané len na domáci krízový manažment a prepravu materiálu i osôb, nebudú pre Slovenskú republiku luxusným riešením," poznamenal Galko. Myslí si totiž, že podľa vyjadrení oboch zúčastnených strán Slovensko nenakupuje žiadne zbraňové systémy a ani podvesné moduly k týmto strojom. "Ak by bola uskutočnená medzinárodná súťaž s takto nastavenými užšími parametrami, je dosť možné, že by vygenerovala iné stroje, s inými možnosťami a za výhodnejšiu cenu," tvrdí Galko, ktorý by privítal zakúpenie strojov v multifunkčnej, teda aj bojovej výbave.
Otázne je podľa jeho slov aj financovanie. "Informácia, že prvé dve splátky, tento a budúci rok, sú kryté rozhodnutím ministra financií, je nepostačujúca," konštatuje. Tvrdí, že verejnosť by mala poznať, koľko rokov a v akých splátkach bude Slovensko za vrtuľníky platiť a či túto akvizíciu nebudú znášať aj iné vlády.