Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Slovensko

Násilie páchané na ženách je stále jedným z najzávažnejších problémov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rezort práce zdôrazňuje, že službám pre obete násilia nebola v minulosti venovaná dostatočná pozornosť.

Bratislava 25. novembra (TASR) – Násilie páchané na ženách je stále jedným z najzávažnejších problémov, ktorý je dôsledkom pretrvávajúcich nerovností, rodových stereotypov a predsudkov voči ženám. Nedostatky v doterajšom systéme ochrany žien zažívajúcich násilie odhalila aj pandémia nového koronavírusu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR preto pripravuje viaceré opatrenia.

"Každá tretia žena alebo dievča vo svojom živote zažije nejakú formu násilia, najčastejšie dokonca od svojho vlastného partnera," hovorí Zuzana Brixová, riaditeľka odboru rovnosti žien a mužov a rovnosti príležitostí MPSVR SR. Poukazuje zároveň na aktuálne štatistiky Národnej linky pre ženy zažívajúcich násilie, podľa ktorých stúpol počet volajúcich žien do konca októbra v porovnaní s minulým rokom o 76. Bezplatná linka je pritom mnohokrát prvým kontaktom týranej ženy, ktorá hľadá pomoc.

Rezort práce zdôrazňuje, že službám pre obete násilia nebola v minulosti venovaná dostatočná pozornosť. Problémom je okrem iného finančná poddimenzovanosť služby krízovej intervencie pre obete násilia. Snahou ministerstva preto bude nastaviť systém financovania tak, aby sa k odbornej pomoci, právnej ochrane a službám dostala každá obeť domáceho násilia. "Za týmto účelom preto zriaďujeme na ministerstve pracovnú skupinu zo zástupcov samospráv, expertov a poskytovateľov týchto služieb," približuje štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková.

V druhom čítaní v NR SR je novela zákona o dotáciách z dielne ministerstva, ktorej cieľom je rozšíriť okruh aktivít a činností zameraných na podporu služieb pre obete domáceho násilia a zlepšiť ich podmienky. Rezort práce pripravuje zároveň aj nový národný akčný plán pre elimináciu a prevenciu násilia na ženách. Pripravované plány vychádzajú z programového vyhlásenia vlády (PVV) týkajúceho sa tejto problematiky.

Na 25. novembra spadá Medzinárodný deň boja proti násiliu páchaného na ženách.