Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Návrh o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu je v 2. čítaní

Milan Vetrák, archívna snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Zákon by mohol byť v prípade definitívneho schválenia účinný od 1. januára 2024.

Bratislava 16. mája (TASR) - Do slovenského právneho systému sa má doplniť oblasť zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu. Vyplýva to z návrhu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu, uplatnení práva na náhradu škody štátom a treťou osobou v mene štátu a o odmene tretej osobe za uplatnenie tohto práva. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok návrh posunuli do druhého čítania.

"Zodpovednosť za škodu spôsobenú štátu je typovo novým druhom zodpovednosti, ktorý v súčasnosti v slovenskom právnom systéme absentuje, a to aj napriek tomu, že v minulosti už existovali snahy o začlenenie tohto druhu zodpovednostného vzťahu," ozrejmil v dôvodovej správe šéf Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO).

Návrh zákona upravuje zodpovednosť verejných činiteľov za škodu spôsobenú štátu, uplatňovanie práva na náhradu škody štátom, uplatňovanie práva na náhradu škody treťou osobou v mene štátu, ako aj odmenu a trovy konania v súvislosti s uplatňovaním práva na náhradu škody treťou osobou v mene štátu.

"Mechanizmus vzniku zodpovednosti je založený na elementárnom štandarde spočívajúcom v povinnosti verejných činiteľov postupovať pri nakladaní s verejnými prostriedkami s odbornou starostlivosťou, hospodárne, efektívne a v súlade s účelom ich použitia," priblížil Vetrák. Vytvoriť sa podľa neho má dvojstupňový režim uplatňovania zodpovednosti za škodu.

Zákon by mohol byť v prípade definitívneho schválenia účinný od 1. januára 2024.

Poslanec Lukáš Kyselica (OĽANO) povedal, že by bol rád, keby gestor zákona, ktorým je rezort spravodlivosti, posunul návrh do medzirezortného pripomienkovania. "Pokiaľ tam budú relevantné pripomienky, radi ich zapracujeme," uviedol Kyselica na tlačovej konferencii. Jeho kolega Milan Vetrák dodal, že návrh prináša aj zavedenie civilnej antikorupčnej žaloby. "Prijatím zákona by sme zároveň umožnili tým, ktorí proti korupcii bojujú, aby v prípade, ak je prokuratúra nečinná, mohli sami vziať do rúk ochranu majetku štátu a pri úspešnom súdnom spore dostať za takéto úsilie podielovú odmenu z hodnoty majetku navráteného štátu, s ktorým podvodne alebo nehospodárne nakladal verejný funkcionár," skonštatoval.

OĽANO kritizuje SaS, že návrh nepodporila. "Osobne ma sklamalo, že okrem Progresívneho Slovenska bola práve SaS v zásade jedinou stranou, ktorá zavedenie hmotnej zodpovednosti odmietla, hoci sme návrh prepracovali v zmysle ich pripomienok, ktoré mali k zneniu zákona predloženého do parlamentu pred viac ako šiestimi mesiacmi," dodal Vetrák.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.

- Do informačného systému na vzdelávanie dospelých sa zatiaľ zapojilo vyše 400 vzdelávacích zariadení. Na budúci rok by chcelo Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR predstaviť balík poukážok na vzdelávanie.

- Dronový útok ruskej armády na mesto Pavlohrad na stredovýchode Ukrajiny si v noci na piatok vyžiadal najmenej tri obete na životoch a viac než desať zranených.

- Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Milan Cisarik nevyhovel návrhu obhajoby a nezastavil trestné stíhanie obžalovaného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra pre premlčanie v korupčnej kauze.

- Francúzska slalomová šampiónka Margot Simondová tragicky zahynula počas tréningu na súťaži Red Bull Alpine Park. Tá sa koná vo Val d'Isere od 24. do 27. apríla. Mala iba 18 rokov.

- Na Zastupiteľský úrad SR vo Viedni sa v súvislosti so zadržaním 20-ročného Slováka zatiaľ nikto so žiadosťou o pomoc či poskytnutie konzulárnej asistencie neobrátil.

- Archeológovia objavili v Severnom Macedónsku pozostatky starovekého „vojenského tábora“, ktoré v skutočnosti môžu byť pozostatkami starovekého mesta Lyncus, hlavného mesta kráľovstva Lynkestis.

- Americká sudkyňa vo štvrtok čiastočne zablokovala výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa zamerané na rozsiahle volebné reformy. Sudkyňa zabránila Trumpovej administratívne, aby pri registrácii voličov na štátnej úrovni vyžadovala od voličov doklad o občianstve.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom neuspeli ani v druhom zápase 1. kola play off NHL. V noci na piatok prehrali na domácom ľade s Floridou 0:2.

- Prerušenie spravodajskej podpory zo strany Spojených štátov by podľa poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského nebolo dostatočne silnou kartou na to, aby donútilo Ukrajinu ku kapitulácii.

- Americkí federálni prokurátori vo štvrtok formálne oznámili súdu, že plánujú žiadať trest smrti pre 26-ročného Luigiho Mangioneho. Muž je obvinený z vraždy generálneho riaditeľa najväčšej americkej zdravotnej poisťovne UnitedHealthcare Briana Thompsona.

- Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov neuspela v druhom vystúpení na MS tejto vekovej kategórie v USA. V dueli A-skupiny v Allene prehrala s favorizovanou Kanadou 2:9. Oba góly tímu trénera Martina Dendisa strelil Tomáš Chrenko.