Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Slovensko

NBÚ vyzýva na obozretnosť pri online nákupoch počas zliav a výpredajov

Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Národný bezpečnostný úrad (NBÚ). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Hovorca NBÚ Peter Habara priblížil, že podvodníci si vedia vyrobiť stránky, ktoré vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 23. novembra (TASR) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vyzýva ľudí, aby boli počas mesiaca zliav a výpredajov obozretní a nakupovali len na overených stránkach. Viaceré totiž môžu byť falošné so zámerom okrádať ľudí. Všímať si treba pravdivosť údajov, gramatiku, dátum vytvorenia stránky či negatívne recenzie. NBÚ o tom informoval na svojom webe v súvislosti s nákupnými zľavami počas Black Friday a Cyber Monday.

Hovorca NBÚ Peter Habara priblížil, že podvodníci si vedia vyrobiť stránky, ktoré vyzerajú na nerozoznanie od tých pravých. "Keby ste sa na nich rozhodli nakupovať, mohli by ste prísť o svoje peniaze, ale aj o osobné či platobné údaje. Útočník ich môže neskôr zneužiť," ozrejmil.

Habara radí čítať recenzie na stránke a zamerať sa najmä na tie negatívne. Odporúča tiež sledovať ceny u ostatných predajcov. "Oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku. Je nepravdepodobné, že na jednej stránke nájdete produkt oveľa lacnejší ako na iných," pripomenul.

NBÚ odporučil sledovať aj dátum vzniku stránky. Ak bola doména registrovaná iba niekoľko dní predtým, ako začala ponúkať produkty počas Black Friday, môže to byť podozrivé. Znakom falošnej stránky môže byť aj zlá gramatika či preklepy. "Poctivé stránky platia nemalé peniaze odborníkom za to, aby im napísali tieto texty," vysvetlil Habara.

Dávať si treba pozor aj na samotnú platbu. V prípade ponuky platby kartou je dobré sa uistiť, či prebieha cez oficiálnu platobnú bránu banky. NBÚ radí disponovať špeciálnou kartou s limitom na platenie či jednorazovou virtuálnou platobnou kartou.

Ako dodal hovorca, seriózny obchod od ľudí nežiada viac osobných údajov, ako je nevyhnutné na doručenie objednaných produktov. "Ak od vás pri registrácii alebo platbe predajca žiada zadanie neštandardných údajov, napríklad rodného čísla, alebo dátumu narodenia či čísla občianskeho preukazu, pravdepodobne pôjde o podvod," priblížil.

Na oficiálnej stránke zväčša nechýbajú podľa NBÚ údaje, ako obchodné podmienky, fakturačné údaje či kontakty na predajcu a zákaznícky servis. Ak pri nakupovaní jednotlivec narazí na podvodnú stránku, nahlásiť ju môže Národnému centru kybernetickej bezpečnosti.