Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Niektorí kandidáti sa v prípade úspechu vzdajú poslaneckého mandátu

Ilustračná snímka. Foto: TASR – Martin Baumann

SaS a OĽaNO hovoria, že sedieť na dvoch stoličkách a vykonávať obe funkcie riadne sa nedá. Smer-SD zdôrazňuje úspešné pôsobenie svojich predsedov krajov, ktorí sú súčasne aj poslancami.

Bratislava 15. októbra (TASR) - Kandidáti na predsedov samosprávnych krajov z SaS a OĽaNO, ktorí sú zároveň poslancami Národnej rady SR, sa v prípade zvolenia do čela kraja vzdajú poslaneckého mandátu. Kandidáti zo Smeru-SD nie a ĽSNS jasne neodpovedala. Poslanci môžu byť v NRSR a súčasne predsedami krajov. Plný plat však môžu brať len za jeden mandát, za ďalší dostávajú minimálnu mzdu.

SaS a OĽaNO hovoria, že sedieť na dvoch stoličkách a vykonávať obe funkcie riadne sa nedá. Smer-SD zdôrazňuje úspešné pôsobenie svojich predsedov krajov, ktorí sú súčasne aj poslancami. ĽSNS v minulosti kritizovala europoslanca Smeru-SD Vladimíra Maňku, keď bol aj šéfom Banskobystrického kraja, že sedí na dvoch stoličkách. Tvrdí, že to je iné, ako keď to robí Marian Kotleba, ktorý je šéfom Banskobystrického kraja aj poslanec NRSR.

Z poslancov SaS kandiduje Juraj Droba (Bratislavský kraj), Renáta Kaščáková (Trenčiansky kraj), z OĽaNO Erika Jurinová (Žilinský kraj) a Jozef Viskupič (Trnavský kraj).

"Považujem za povinnosť naplno sa venovať jednej práci. Kraj si vyžaduje človeka na 100 percent. Neviem si predstaviť, ako by sa tieto dve práce dali robiť poctivo. Chcem sa kraju venovať naplno," povedal pre TASR Droba. Vzdanie sa poslaneckého mandátu v prípade zvolenia za šéfa kraja považuje za samozrejmé aj Kaščáková. "Práca župana a poslanca NRSR sa súbežne nedajú plnohodnotne vykonávať, pokiaľ majú byť vykonávané zodpovedne," vysvetlila pre TASR.

Podobný názor má aj Viskupič. Pripomína, že OĽaNO je zástancom pravidla jeden mandát stačí. "Chcem sa naplno venovať krajským problémom," doplnil Viskupič. "Ak chceme, aby sa kraj rozvíjal, tak sa tomu treba venovať na 100 percent, a nie part time, ako to robí súčasný župan," uviedla pre TASR Jurinová.

Z poslancov Smeru-SD kandidujú Juraj Blanár (Žilinský kraj), Jaroslav Baška (Trenčiansky kraj), Richard Raši (Košický kraj) a Peter Chudík (Prešovský kraj).

Blanár je rád, že môže aj v súčasnosti Žilinský kraj zastupovať v parlamente. "Veľakrát bol už práve vďaka tomu vypočutý náš hlas z regiónu. Či už je to tvorba sociálnych zákonov, alebo pri rozvoji regionálneho odborného školstva. Aj vďaka kombinácii týchto dvoch funkcií viem omnoho lepšie lobovať za našu Žilinskú župu," uviedol pre TASR Blanár.

Baška je podľa vlastných slov roky zvyknutý pracovať aj viac ako 12 hodín denne a rovnako aj cez víkendy. Funkcie predsedu kraja a poslanca NRSR sa podľa neho vo veľa prípadoch dopĺňajú. "Pre kraj a jeho obyvateľov je výhodou, ak je župan aj poslancom vládnej strany. Ak by som nebol presvedčený o tom, že moje pôsobenie v týchto funkciách je pre obyvateľov kraja výhodou a pomocou, tak to určite nerobím," zdôraznil pre TASR Baška. Dodal, že jeho znalosť regionálnych charakteristík a špecifík je nápomocná pri navrhovaní noviel zákonov v prospech obcí a miest, aj pri rozhodovaní, čo je pre krajské a obecné samosprávy najlepšie.

"Ako poslanec mám ešte lepšie možnosti spolupracovať s vládou a jednotlivými ministrami na zabezpečovaní rozvoja a stability pre kraj," povedal pre TASR Chudík, ktorý je aj dnes predsedom Prešovského kraja. Pripomína, že parlament rozhoduje o štátnom rozpočte o odblokovaní či neodblokovaní dlhovej brzdy a pod. "Všetky tieto otázky majú priamu súvislosť s financovaním rozvoja diaľničnej siete a rýchlostných ciest, a preto považujem za výhodu nášho kraja, ak ostanem v prípade zvolenia aj naďalej poslancom národného parlamentu," doplnil.

Raši je v súčasnosti okrem poslanca aj košický primátor. "Tak, ako sa ukázalo prospešné pre mesto Košice moje pôsobenie na pozícii primátora mesta Košice a zároveň poslanca Národnej rady, som presvedčený o tom, že toto spojenie môže priniesť, a určite prinesie v prípade môjho úspechu vo voľbách do VÚC, ďalšie pozitívne výsledky, tentoraz pre celý Košický kraj," uviedol pre TASR Raši.

Postoj ĽSNS k vzdaniu sa poslaneckého mandátu je otvorený. "Bude to závisieť od toho, ako dopadnú voľby," povedal Milan Uhrík (Nitriansky kraj), ktorý kandiduje na predsedu kraja, ako aj Marian Kotleba (Banskobystrický kraj). Na otázku, prečo sa nevzdajú, keď v minulosti Maňku za sedenie na dvoch stoličkách kritizovali, uviedol, že je to iná situácia. Maňkovo pôsobenie v Bruseli je podľa Uhríka vzdialené od kraja a nedá sa takto fungovať. Naopak, kraju môže podľa Uhríka prospieť, keď má zástupcu v národnom parlamente, hoci sedí na dvoch stoličkách.