MZVaEZ v najbližšom čase očakáva výkon kontroly Protimonopolného úradu SR a Úradu pre verejné obstarávanie.
Autor TASR
Bratislava 1. decembra (TASR) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR počas celého roka monitoruje aktivity, ktoré súvisia so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Navyše v závere mesiaca november jeho predseda Karol Mitrík požiadal Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR o poskytnutie základného sumáru a popisu vykonaných vnútorných kontrol na rezorte v spojitosti s predsedníctvom. TASR o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
"Okrem toho predseda Mitrík už v júni tohto roka upozornil predstaviteľov rezortu zahraničia, že NKÚ na základe vlastného konania a vyhodnotenia vnútorných kontrol zrealizuje v roku 2017 prierezovú kontrolu súvisiacu s predsedníctvom," uviedla hovorkyňa.
Kontrolóri sa v rámci monitoringu podľa nej zameriavajú na mechanizmus, ako funguje vnútorná kontrola pri nastavovaní, schvaľovaní a realizácii aktivít, a zároveň hodnotia riziká vo vybraných oblastiach súvisiacich s financovaním, efektívnosťou a účinnosťou vynaložených verejných zdrojov.
"Úrad pritom kladie dôraz na aktivity, v rámci ktorých sa uplatňuje výnimka zo zákona v súvislosti s predsedníctvom," zdôraznila hovorkyňa, pričom podľa nej najvyššia kontrolná inštitúcia nemôže nahrádzať povinnosti a zodpovednosť vykonávať vnútornú kontrolu zo strany každej štátnej či verejnej inštitúcie.
MZVaEZ potvrdilo, že v najbližšom čase očakáva výkon kontroly Protimonopolného úradu SR a Úradu pre verejné obstarávanie. O preverenie požiadalo aj NKÚ. Pre TASR to potvrdil rezort zahraničných vecí.
Bolech Dobáková nedávno potvrdila, že NKÚ eviduje viaceré podnety na kontrolu zákaziek prideľovaných v rámci výnimky pre slovenské predsedníctvo. A to zo strany Transparency International Slovensko, MZVaEZ SR, ale aj od občanov.
Bývalá zamestnankyňa rezortu diplomacie Zuzana Hlávková 21. novembra obvinila ministerstvo z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom. Hlávková sa obrátila na Transparency International Slovensko, ktorá podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad SR a Najvyšší kontrolný úrad SR.