Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 13. november 2024Meniny má Stanislav
< sekcia Slovensko

Onkologický ústav: Ročne pribudne 40.000 nových prípadov rakoviny

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

U žien dominuje karcinóm prsníka s približne 3000 novými prípadmi, na druhom mieste je karcinóm hrubého čreva a konečníka a na treťom karcinóm tela maternice.

Bratislava 4. februára (TASR) - Každoročne na Slovensku pribudne viac ako 40.000 nových prípadov rakoviny. V roku 2020 klesol počet diagnostických vyšetrení v porovnaní s rokom 2019 na Slovensku približne o pätinu. TASR o tom informovala hovorkyňa Národného onkologického ústavu (NOÚ) Patrícia Kubicová pri príležitosti Svetové dňa proti rakovine, ktorý pripadá na piatok.

Medzi najčastejšie onkologické ochorenia na Slovensku u mužov patrí podľa hovorkyne karcinóm hrubého čreva a konečníka s takmer 4000 novými prípadmi ročne, na druhom mieste je karcinóm pľúc a na treťom karcinóm prostaty.

U žien dominuje karcinóm prsníka s približne 3000 novými prípadmi, na druhom mieste je karcinóm hrubého čreva a konečníka a na treťom karcinóm tela maternice.

Mottom celosvetovej kampane pri príležitosti svetového dňa je "Odstráňme rozdiely v prístupe k starostlivosti o onkologického pacienta". "Vo veľkej miere to však sťažila aj pandémia. Podľa Európskej organizácie boja proti rakovine nebolo v dôsledku pandémie v Európe odhalených približne milión prípadov nádorových ochorení," pripomenula Kubicová.

NOÚ je jedným z mála pracovísk, ktorý zabezpečoval plánovanú zdravotnú starostlivosť počas celého uplynulého roka aj napriek pandémii. "Ročne našimi bránami prejde takmer 40.000 pacientov. V našom ústave museli pokračovať onkologické liečby vrátane operačných zákrokov zhubných nádorových ochorení, ako aj kontrolné vyšetrenia na posúdenie účinnosti liečby," priblížil generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Pozitívnou správou podľa NOÚ tiež je, že za posledné roky sa na Slovensku rozbehol skríning onkologických ochorení. "Od sekundárnej prevencie, teda skríningu, si sľubujeme, že sa zlepší včasná diagnostika príslušných nádorových ochorení a celkovo sa zlepší zdravotný stav našej populácie, ktorá po srdcovo-cievnych ochoreniach najčastejšie zomiera na rakovinu," zdôraznila riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková. V súčasnosti je možné absolvovať mamografický skríning, skríning rakoviny krčka maternice a rakoviny hrubého čreva a konečníka.

"Zákernosť mnohých onkologických diagnóz spočíva v tom, že sa v počiatočných štádiách často vôbec neprejavujú. Preto sa starajme o svoje zdravie, neignorujme preventívne prehliadky u všeobecného lekára a gynekológa a pozvánku na onkologický skríning," dodala Kubicová.