Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 30. marec 2025Meniny má Vieroslava
< sekcia Slovensko

Nové a šetrnejšie lieky sú podľa odborníkov v SR stále nedostupné

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Situácia s dostupnosťou inovatívnych liekov na Slovensku je podľa Nataše Hudecovej zo spoločnosti AbbVie kritická.

Vysoké Tatry 26. marca (TASR) - Kým vo väčšine krajín Únie sa nové a šetrnejšie lieky stávajú štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku ich pacienti stále nemajú dostupné. Zhodli sa na tom „spíkri“ konferencie ITAPA Health & Care 2025, ktorá sa v týchto dňoch koná vo Vysokých Tatrách. Upozorňujú, že kategorizácia liekov sa za posledného pol roka prakticky zastavila.

Lieky tvoria približne pätinu výdavkov v zdravotníctve. Róbert Babeľa zo Slovenskej zdravotníckej univerzity upozornil, že ako krajina máme k dispozícii nástroje, ktoré dokážu efektívne riadiť liekovú politiku. Podľa neho je však problém, že sa systém zabrzdil.

Vedúci jednotky klinického výskumu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Ján Kyselovič dodal, že Slovensko má pripravené transformačné projekty, no naráža na pomalé čerpanie financií a chýbajúcu dlhodobú víziu. „Máme veľký balík peňazí, no všetko je oneskorené. Nie o mesiace, ale o roky. V čase vojny, pandémie a kríz to nie je udržateľné,“ skonštatoval. Je podľa neho potrebné jasne zadefinovať národné projekty zamerané na konkrétne ochorenia. „Všetko je pripravené. Ministerstvo zdravotníctva by malo dostať strategické kompetencie a reálnu možnosť ich uplatniť,“ dodal Kyselovič.

Situácia s dostupnosťou inovatívnych liekov na Slovensku je podľa Nataše Hudecovej zo spoločnosti AbbVie kritická. „V marci boli kategorizované len dva nové lieky - predtým pol roka nič,“ zdôraznila s tým, že pacienti v okolitých krajinách už majú prístup k modernejším a menej zaťažujúcim terapiám - napríklad pri pokročilej Parkinsonovej chorobe alebo migréne.

Inovácie nie sú pritom podľa odborníkov prekážkou, ale jedinou cestou, ako udržať systém funkčný. „Na začiatku môžu byť drahšie, ale dlhodobo znižujú náklady na opakované návštevy, hospitalizácie či pracovnú neschopnosť,“ vysvetlil Kyselovič. Hudecová dodáva, že ak sa teraz investuje do liekov, už o rok sa to vráti. „Nielen pri zriedkavých ochoreniach, ale aj pri bežných diagnózach, ako sú autoimúnne ochorenia, cukrovka, astma alebo alergie,“ podotkla.

Na konferencii sa lekári a experti zhodli, že krajina potrebuje spoločenský konsenzus a dlhodobú stratégiu na desať až 15 rokov, a to nielen v liekovej politike, ale aj v celkovom nastavení zdravotnej starostlivosti. „Potrebujeme viac hovoriť o tom, čo sa v našom zdravotníctve deje, aké riešenia sú dostupné vo svete, ale aj aké inovácie máme na Slovensku. Či už je reč o start-upoch alebo aj lekároch, ktorí využívajú svetové inovácie,“ uzavrel programový riaditeľ ITAPA Samuel Arbe.

Šutaj Eštok: Hlas je pripravený na debatu o zmrazení platov poslancov

Minister vnútra vyhlásil, že Hlas-SD by si vedel predstaviť zníženie počtu slovenských ministerstiev na desať.

- Dekanka Filozofickej fakulty v srbskom meste Niš Natalija Jovanovičová sa v nedeľu stala terčom útoku nožom, ku ktorému došlo počas zhromaždenia na podporu vedy.

- Extrémne horúčavy, dlhodobé suchá, prívalové dažde, záplavy či zvýšené riziko lesných požiarov identifikoval vo Veľkom Krtíši projekt Únie miest Slovenska (ÚMS) Klimasken.

- V nedeľu vo veku 90 rokov na následky mŕtvice zomrel americký herec Ricahrd Chamberlain, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.

- Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Povedal to v nedeľnej relácii STVR O 5 minút 12 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu večer odletí na oficiálnu návštevu Maďarska, kam ho aj napriek zatykaču Medzinárodného trestného súdu (ICC) pozval premiér Viktor Orbán.

- Usmrcovanie dobytka na farme v Medveďove bolo v sobotu 29. marca skončené. V nedeľu sa začne likvidácia dobytka na farme v Ňárade, ktorá bola takisto zasiahnutá ochorením slintačky a krívačky.

- Prokurátora Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

- V súvislosti so šírením slintačky a krívačky vstúpili do platnosti nové opatrenia na slovenských hraniciach. V spolupráci s veterinármi pokračuje polícia v zabezpečení ich dodržiavania.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú od utorka 1. apríla v rokovaní na 33. schôdzi. Ešte pred riadnou schôdzou ich v utorok od 8.00 h čaká pokus o mimoriadne rokovanie k návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka.

- Ukrajina v sobotu obvinila Rusko zo spáchania vojnového zločinu a z porušenia medzinárodného humanitárneho práva po masívnom útoku na mesto Charkov, ktorý zahŕňal údery na vojenskú nemocnicu.

- Rusko v sobotu oznámilo, že dobylo tri obce na severovýchode, východe a juhu Ukrajiny. Vo svojom postupe tak podľa agentúry AFP pokračuje aj v čase, keď sa americký prezident Donald Trump pokúša dosiahnuť prímerie.

- Dánsko v sobotu kritizovalo piatkové vyjadrenia amerického viceprezidenta J.D. Vancea, ktorý počas návštevy Grónska Kodaň obvinil zo zavedenia nedostatočných opatrení na obranu tohto autonómneho dánskeho územia.

- Bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom premiéra SR Roberta Fica pre „otázky národnej bezpečnosti“.

- Na podanie daňového priznania k dani z príjmu a zaplatenie dane zostávajú posledné tri dni, keďže termín uplynie v pondelok (31. 3.). Do piatka (28. 3.) si túto povinnosť splnila približne polovica daňovníkov.

- Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka, mliečnych výrobkov z nepasterizovaného mlieka alebo tepelne nedostatočne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat.

- V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

- Líder britskej krajne pravicovej strany Reform UK Nigel Farage navrhol možnú britskú verziu amerického Úradu pre efektivitu štátnej správy (DOGE) v prípade volebného úspechu jeho strany.

- Utah sa stal prvým americkým štátom, ktorý zakázal vyvesovanie LGBTQ+ vlajok na školách a vládnych budovách po tom, čo jeho republikánsky guvernér umožnil, aby sa zákaz ich nepovoleného vyvesovania stal zákonom bez jeho podpisu.