Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Slovensko

NR SR súhlasí s dodatkami k Rímskemu štatútu, ktoré sa týkajú zbraní

NR SR, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Dodatky Rímsky štatút dopĺňajú tak, že jednotlivo kriminalizujú a sankcionujú použitie troch typov zbraní.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Národná rada SR súhlasí s dodatkami k Rímskemu štatútu, ktoré sa týkajú definície vojnových zločinov vo vzťahu k použitiu konkrétnych zbraní v medzinárodných ozbrojených konfliktoch, ako aj v ozbrojených konfliktoch, ktoré nemajú medzinárodný charakter. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtok v hlasovaní.

Dodatky Rímsky štatút dopĺňajú tak, že jednotlivo kriminalizujú a sankcionujú použitie troch typov zbraní. Teda zbraní, ktoré využívajú mikrobiologické alebo iné biologické látky, alebo toxíny bez ohľadu na ich pôvod či spôsob výroby. Ďalej zbraní, ktorých primárnym účelom je spôsobenie poranení úlomkami, ktoré v ľudskom tele nie sú zistiteľné röntgenovými lúčmi. A tiež laserových zbraní špeciálne zostrojených tak, aby ich jediným bojovým účelom či jedným z ich bojových účelov bolo spôsobenie trvalého oslepnutia.

Medzinárodný trestný súd (MTS) je prvou stálou medzinárodnou inštitúciou so súdnou právomocou nad osobami stíhanými za spáchanie najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva, ako sú genocída, vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti.

Bol zriadený 17. júla 1998 prijatím Rímskeho štatútu, ktorý nadobudol platnosť 1. júla 2002. Slovenská republika je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu odo dňa nadobudnutia jeho platnosti. Aktívne vystupuje na podporu MTS na rôznych multilaterálnych i bilaterálnych fórach a jej zástupcovia sa zúčastňujú na pravidelných zasadnutiach Zhromaždenia zmluvných strán Rímskeho štatútu konaných každoročne v Haagu alebo v New Yorku.

"Ratifikácia dodatkov Slovenskou republikou bude nielen vyjadrením jej podpory medzinárodnému spoločenstvu v jeho snahe bojovať proti beztrestnosti, ale aj jej príspevkom v rozvíjaní kodifikácie medzinárodného práva a v posilňovaní úlohy medzinárodných zmlúv ako takých," píše sa v návrhu.