Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 19. máj 2025Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

NR SR súhlasí s dodatkami k Rímskemu štatútu, ktoré sa týkajú zbraní

NR SR, archívna snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Dodatky Rímsky štatút dopĺňajú tak, že jednotlivo kriminalizujú a sankcionujú použitie troch typov zbraní.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Národná rada SR súhlasí s dodatkami k Rímskemu štatútu, ktoré sa týkajú definície vojnových zločinov vo vzťahu k použitiu konkrétnych zbraní v medzinárodných ozbrojených konfliktoch, ako aj v ozbrojených konfliktoch, ktoré nemajú medzinárodný charakter. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtok v hlasovaní.

Dodatky Rímsky štatút dopĺňajú tak, že jednotlivo kriminalizujú a sankcionujú použitie troch typov zbraní. Teda zbraní, ktoré využívajú mikrobiologické alebo iné biologické látky, alebo toxíny bez ohľadu na ich pôvod či spôsob výroby. Ďalej zbraní, ktorých primárnym účelom je spôsobenie poranení úlomkami, ktoré v ľudskom tele nie sú zistiteľné röntgenovými lúčmi. A tiež laserových zbraní špeciálne zostrojených tak, aby ich jediným bojovým účelom či jedným z ich bojových účelov bolo spôsobenie trvalého oslepnutia.

Medzinárodný trestný súd (MTS) je prvou stálou medzinárodnou inštitúciou so súdnou právomocou nad osobami stíhanými za spáchanie najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva, ako sú genocída, vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti.

Bol zriadený 17. júla 1998 prijatím Rímskeho štatútu, ktorý nadobudol platnosť 1. júla 2002. Slovenská republika je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu odo dňa nadobudnutia jeho platnosti. Aktívne vystupuje na podporu MTS na rôznych multilaterálnych i bilaterálnych fórach a jej zástupcovia sa zúčastňujú na pravidelných zasadnutiach Zhromaždenia zmluvných strán Rímskeho štatútu konaných každoročne v Haagu alebo v New Yorku.

"Ratifikácia dodatkov Slovenskou republikou bude nielen vyjadrením jej podpory medzinárodnému spoločenstvu v jeho snahe bojovať proti beztrestnosti, ale aj jej príspevkom v rozvíjaní kodifikácie medzinárodného práva a v posilňovaní úlohy medzinárodných zmlúv ako takých," píše sa v návrhu.

VIDEO: Šutaj Eštok: Krízové riadenie štátu treba zreformovať

Slovensko by opravy bunkrov mohlo podľa ministra vnútra financovať aj prostredníctvom eurofondov.

,aktualizované 

- Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly, potvrdila britská vláda.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) musí opätovne vyhodnotiť výsledky tendra na výstavbu diaľničného úseku D3 Oščadnica - Čadca, Bukov, II. polprofil. Vyplýva to z rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý vyhovel časti námietok podaných neúspešným uchádzačom.

- Doterajšie zásahy vlád Roberta Fica do druhého dôchodkového piliera pripravili ľudí v SR o stovky miliónov eur. V čase konsolidácie verejných financií je pritom možné, že vláda opätovne siahne na peniaze v druhom pilieri. Vyhlásili to predstavitelia opozičného PS.

- Kremeľ v pondelok vyhlásil, že by uprednostnil ukončenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom diplomacie pred vojenským riešením.

- Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) odvolala generálneho riaditeľa Národného osvetového centra (NOC) Erika Kriššáka.

- Vzťah Čechov k Slovensku sa podľa prieskumu STEM výrazne zhoršil. Kým v minulosti ho Česi hodnotili pravidelne najlepšie, v najnovšom prieskume SR klesla na desiate miesto.

- Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.

- Slovensko si v májovej aukcii štátnych dlhopisov požičalo takmer 607 miliónov eur pri celkovom dopyte investorov 1,626 miliardy eur. Informovala o tom v pondelok Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

- Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

- V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom (okres Žilina) z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

- Pápež Lev XIV. prijal v pondelok vo Vatikáne na súkromnej audiencii viceprezidenta USA J. D. Vancea s manželkou Ushou.

- Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

- Slovenská akadémia vied (SAV) nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

- Štátna veterinárna a potravinová správa od stredy (21. 5.) uvoľnila niektoré opatrenia proti šíreniu nákazy slintačky a krívačky. Okrem iného veterinári zrušili zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska a umožnili otvorenie všetkých zoologických záhrad.

- Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

- Takmer 400 mladých šachistov z celého Slovenska sa v uplynulom týždni stretlo v Kongresovom centre pri akvaparku v Liptovskom Mikuláši na Majstrovstvách Slovenska (MSR) mládeže v šachu 2025.

- Nadácia Aevis a iniciatíva My sme les v spolupráci s organizáciou Via Iuris podali celkovo jedenásť súdnych žalôb na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR.

- Britský horolezec Kenton Cool v nedeľu po devätnásty raz vystúpil na vrchol Mount Everestu, čím prekonal svoj vlastný rekord v počte výstupov medzi zahraničnými horolezcami.

- Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Országh vysvetľoval svoje rozhodnutie vynechať zo zostavy proti Lotyšsku útočníka Dalibora Dvorského. Devätnásťročný center bol počas duelu štokholmskej A-skupiny majstrovstiev sveta iba v pozícii zdravého náhradníka.

- Britský premiér Keir Starmer v pondelok v Londýne privíta predstaviteľov Európskej únie (EÚ) pri príležitosti prvého summitu Spojeného kráľovstva a EÚ od vystúpenia Británie z bloku. Cieľom je nadviazať bližšie vzťahy päť rokov po brexite.