Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Slovensko

VIDEO: A. Danko otvoril schôdzu parlamentu, vláda požiada o dôveru

Predseda NR SR Andrej Danko Foto: TASR - Michal Svítok

Kabinet zložený zo strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť schválil PVV minulý týždeň v stredu (13.4.).

Bratislava 18. apríla (TASR) - Predstavenie Programového vyhlásenia vlády (PVV) a žiadosť nového kabinetu o vyslovenie dôvery je hlavným bodom druhej schôdze Národnej rady SR v tomto volebnom období, ktorú dnes otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Keďže premiér Robert Fico (Smer-SD) je stále hospitalizovaný, vládny program poslancom predstaví vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD).




Po jeho vystúpení by sa schôdza mala na dnes prerušiť a o PVV budú rokovať parlamentné výbory. Od utorka (19.4.) sa začne v pléne rozprava, ktorá by mohla trvať niekoľko dní. Po nej príde na rad hlasovanie o vyslovení dôvery v podobe odobrenia PVV. Koalícia na to potrebuje aspoň 76 hlasov, štyri vládne strany ich majú spolu 81.

Kabinet zložený zo strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť schválil PVV minulý týždeň v stredu (13.4.). Dokument vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2016 až 2020, ktoré boli už skôr dohodnuté koaličnými partnermi. PVV je rozdelené do viacerých oblastí, ktorých cieľom je posilnenie spoločenskej a politickej stability; pružne reagovať na príležitosti a negatíva vonkajšieho prostredia; plynule pokračovať v podpore hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho rozvoja krajiny; prehĺbiť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť Slovenska a posilniť úlohu štátu a ochranu verejného záujmu.

Fico ešte minulý týždeň povedal, že PVV kladie dôraz na štyri prierezové politiky, ktorými bude boj s nezamestnanosťou, oblasť prekonávania regionálnych rozdielov, zužovanie priestoru na korupciu a tzv. politika funkčného štátu.

V pléne sa k vládnemu programu tradične očakáva dlhá diskusia. Pred štyrmi rokmi začala debata o programovom vyhlásení jednofarebnej vlády Smeru-SD 2. mája, hlasovalo sa až 15. mája. Do rozpravy sa vtedy prihlásilo celkovo 62 poslancov, diskusia trvala zhruba 30 hodín čistého času.

Podľa Ústavy SR je vláda povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu SR, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery. Prezident SR Andrej Kiska vymenoval novú koaličnú vládu na čele s Robertom Ficom 23. marca, teda 18 dní po parlamentných voľbách.

Fico si menovací dekrét prebral z rúk hlavy štátu po tretí raz. Ide v poradí o 11. vládu Slovenskej republiky. Na jej vzniku sa dohodli štyri strany, ktoré podpísali koaličnú dohodu 22. marca. Vládne posty si rozdelili tak, že Smer-SD bude mať v kabinete deväť členov, SNS troch, Most-Híd dvoch a #Sieť jedného.

Okrem PVV je na programe druhej schôdze parlamentu aj nastúpenie poslaneckých náhradníkov, ktorý musia zložiť ústavou predpísaný sľub. Mandátu sa napríklad vzdal bývalý minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD), nahradiť ho má Martin Nemky (Smer-SD).

Koalíciu a opozíciu okrem toho čaká aj doriešenie sporu o parlamentné výbory, ktorý vznikol ešte na ustanovujúcej schôdzi 23. marca. Kritika opozície sa niesla v dvoch rovinách. Najskôr poslanec Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) vyhlásil, že vládna koalícia nerešpektuje výsledok parlamentných volieb a vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť chce mať superväčšinu. Miroslav Beblavý (nezaradený) zase vyhlásil, že sa po rokoch vracia tzv. trestný výbor pre neposlušných poslancov. Beblavý bol zaradený do Zahraničného výboru NR SR, on by však chcel pracovať vo Výbore NR SR pre financie a rozpočet.

Danko prisľúbil pri riešení týchto požiadaviek ústretovosť. "Na najbližšom rokovaní NR SR sa prerokuje zaradenie poslancov do výborov tak, aby sa dosiahla funkčnosť parlamentu. Bude sa hľadať cesta a vôľa k tomu, aby sa situácia doriešila," uistil v marci. Opozícia tento prísľub ocenila.