Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Slovensko

Balík zmien v polícii a prokuratúre či právo občana na chybu neprešli

Na archívnej snímke nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: TASR Martin Baumann

Národná rada SR totiž odmietla návrh novely zákona o Policajnom zbore, ktorým chceli nezaradení poslanci na čele s Miroslavom Beblavým upraviť pravidlá pre Policajný zbor.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Rada pre integritu Policajného zboru nevznikne. Národná rada SR totiž odmietla návrh novely zákona o Policajnom zbore, ktorým chceli nezaradení poslanci na čele s Miroslavom Beblavým upraviť pravidlá pre Policajný zbor.

Rada pre integritu Policajného zboru mal byť nezávislý orgán zložený zo siedmich členov, ktorý mal mať viaceré kompetencie. Okrem iného sa naň mali obracať policajti, keby boli presvedčení, že sú postihovaní pre ich postup vo vyšetrovaní. Právna norma mala tiež zmeniť spôsob menovania policajného prezidenta aj oddeliť policajnú inšpekciu od ministra vnútra.

Pravidlá výberu policajného prezidenta má do vlády a parlamentu priniesť ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Návrh už má, ale koalícia o ňom ešte diskutuje.

Nezaradeným poslancom neprešla ani novela zákona o prokuratúre, ktorou chceli vytvoriť podmienky pre ochranu postupu prokurátorov najmä v trestnoprávnych veciach. Navrhovali napríklad, aby Rada prokurátorov SR dostala možnosť vyhlásiť pokyn, príkaz alebo úlohu uloženú prokurátorovi nadriadeným prokurátorom za neplatné, ak zistí, že sa svojím obsahom alebo účelom priečia zákonným povinnostiam prokurátora, alebo ich obchádzajú.

Parlament ďalej odmietol novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Orgány činné v trestnom konaní tak nebudú musieť zverejňovať rozhodnutia prokurátora alebo policajta. Neprešla ani novela zákona o správnom konaní, ktorá mala zaviesť právo občana urobiť chybu v úradnom styku, ani zmena zákona o rozpočtových pravidlách, ktorou chceli predkladatelia znížiť motiváciu štátu k ukladaniu finančných pokút občanom za neúmyselné pochybenie.

Snemovňa stopla tiež zmenu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá mala zabezpečiť každoročné vyhotovovanie zoznamu pozemkov vo vybraných chránených územiach vhodných na zámenu pozemkov, nájom pozemkov, výkup pozemkov a zmluvnú starostlivosť. Novela mala aj zaviesť tzv. Fond na ochranu národného prírodného dedičstva.

Meniť sa nebude ani zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve z dielne Ota Žarnaya (nezaradený). Poslanec si od novely sľuboval posilnenie demokratických inštitútov v žiackej školskej rade, vyššiu participáciu žiakov na živote a organizácii ich školy, a tiež prehĺbenie pozitívneho postoja k občianskej spoločnosti a patriotizmu prostredníctvom zážitkového učenia.