Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Slovensko

Novela o rozvoji verejného zdravia má umožniť študentom robiť výtery

Ilustračné foto. Foto: TASR – František Iván

Poslanci budú o novele o ochrane verejného zdravia rokovať zrýchlene.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) otvoril 17. schôdzu parlamentu. Na mimoriadnom rokovaní sa majú poslanci v zrýchlenom režime venovať vládnej novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Tá by mala umožniť študentom zdravotníckych odborov pod dohľadom robiť výtery a vyhodnocovať testy na nový koronavírus. V úvode schôdze však nebolo plénum uznášaniaschopné, v rokovacej sále nebol dostatok poslancov. Grendel preto vyhlásil prestávku.

V prípade novelizácie zákona by mohli odoberať vzorky a následne ich diagnostikovať napríklad aj študenti pôrodnej asistencie, ktorí absolvovali najmenej dva semestre. Taktiež študenti odboru laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve s absolvovaním najmenej dvoch semestrov. Pomáhať pri testovaní by mohli aj študenti doktorského odboru zubného lekárstva, ak absolvovali najmenej osem semestrov. Dohliadať by na nich mali lekár, zubár, záchranár, sestra alebo praktická sestra.

Ministerstvo zdravotníctva by tiež podľa novely mohlo počas krízovej situácie uzatvoriť zmluvy na odber vzoriek a diagnostiku ochorenia COVID-19 s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, so Slovenským Červeným krížom a s jeho územným spolkom.

Susko: O novele rokujeme zrýchlene pre nápad premiéra o plošnom testovaní


O legislatíve súvisiacej s vykonávaním výterov a vyhodnocovaním testov na nový koronavírus chce koalícia rokovať v skrátenom legislatívnom konaní, aby sa mohol nápad premiéra Igora Matoviča (OĽANO) o celoplošnom testovaní realizovať ďalej. V diskusii v pléne to vyhlásil poslanec Boris Susko (Smer-SD). Upozornil, že neexistujú dôvody na prijatie zákona v skrátenom konaní a vláda ani neuviedla dostatočné dôvody. Nezaradený poslanec Richard Raši (nezaradený) skonštatoval, že zákon sa mohol prijať už minulý týždeň na riadnej schôdzi. Dodal, že pre neschopnosť ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) sa museli poslanci z celého Slovenska zísť opäť.

Susko upozornil, že ak nie sú dodržané dôvody na skrátené legislatívne konanie, môže to spôsobiť neplatnosť návrhu zákona. Tento režim sa dá použiť za mimoriadnych okolností, ak sú ohrozené základné ľudské práva a slobody alebo ak štátu hrozia značné hospodárske škody. Vláda v návrhu napísala, že úpravu je treba prijať čo najskôr, to však podľa Suska nestačí. Legislatíva sa podľa neho prijíma rozhodnutím premiéra v rozpore s názormi odborníkov, ktorí neodporúčali celoplošné testovanie. "Nie sú to mimoriadne okolnosti, je to potreba, ktorú vyvolal premiér svojím rozhodnutím, preto nemáme dostatok zdravotníkov a dobrovoľníkov," skonštatoval.

Koaličný poslanec Ondrej Dostál (SaS) so Suskom čiastočne súhlasí v tom, že by bolo dobré, keby návrh vlády na skrátené konanie lepšie odôvodnili. Vysvetlil však, že tento návrh súvisí a ochranou zdravia obyvateľov, ktorá je garantovaná v Ústave SR.

Dôvodom na rokovanie o návrhu v zrýchlenom režime je podľa Rašiho amaterizumus a chaos v riadení pandémie a tiež neschopnosť riadenia rezortu zdravotníctva. V obsahu návrhu zákona nenájdeme podľa poslanca nič, čo by nebolo známe už skôr a čo sa nedalo schváliť na minulej schôdzi. "Všetko sme vedeli po pilotnom testovaní i prvom kole, mohli sme to schváliť minulý týždeň," dodal s tým, že minister prinútil poslancov prísť opäť do pléna a schádzať sa, čo je v rozpore s odporúčaním znižovať mobilitu. Dodal, že vláda mala dostatok času na prípravu plánu, čoho súčasťou je aj úprava legislatívy.

Minister v reakcii zdôraznil, že skrátené legislatívne konanie pri tejto novele navrhli s cieľom ochrany zdravia obyvateľstva. Podotkol, že situácia na Slovensku i v Európe je vážna. Hovorí o postupnom napĺňaní sa kapacít nemocníc. "Sú a boli niektoré nemocnice na Slovensku, ktoré neboli schopné už poskytovať zdravotnú starostlivosť občanom chorým na COVID-19 a museli im pomáhať južnejšie nemocnice. Dochádzalo k transportovaniu dokonca desiatok pacientov," uviedol v pléne. K plošnému testovaniu poznamenal, že vidí výsledky tejto akcie. Vzhľadom na efekt testovania na situáciu chce naďalej pokračovať v bezplatnom testovaní. Dáta, z ktorých toto rozhodnutie vzišlo, bude podľa vlastných slov ešte prezentovať na tlačovej konferencii. Dodal, že účelom novely je dať kompetenciu rezortom zdravotníctva i vnútra zazmluvniť v krízovej situácii aj "súkromníkov".