Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Kritický návrh uznesenia k modernizácii armády výbor odobril

Ilustračné foto. Foto: TASR/Jakub Kotian

Ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že rešpektuje vôľu opozičných poslancov zvolať mimoriadnu parlamentnú schôdzu, pričom Gajdoš je pripravený informovať o všetkých procesoch a plánoch.

Bratislava 8. februára (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť vo štvrtok odobril návrh kritického opozičného uznesenia k modernizácii slovenskej armády a odporučil ho schváliť aj na mimoriadnom piatkovom (9.2.) zasadnutí pléna. Výsledok hlasovania bol ovplyvnený tým, že pre neprítomnosť časti koalície mali opoziční poslanci na výbore väčšinu.

Zároveň podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) pre TASR potvrdil, že koalícia mimoriadne plénum nezablokuje a schôdzu otvorí. Ak by to neurobili, opozícia už avizovala podanie návrhu na odvolanie ministra obrany Petra Gajdoša (SNS) a v taktom prípade by sa už rokovať muselo.

Výsledkom mimoriadnej schôdze iniciovanej stranami OĽaNO, SaS a Sme rodina má byť uznesenie, v ktorom parlament vyjadrí vážne znepokojenie nad netransparentným a nesystematickým spôsobom modernizácie Ozbrojených síl SR a má požiadať vládu, aby predložila na najbližšiu schôdzu NR SR Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OS s výhľadom do doku 2030. Opozícia ďalej chce, aby NR SR zriadila komisiu na plánovanie a kontrolu rozvoja a modernizácie OS SR zloženú zo zástupcov poslaneckých klubov všetkých demokratických politických strán.

Poslanci v odôvodnení pripomínajú, že na základe minuloročného uznesenia parlamentu z mája má rezort obrany konzultovať s parlamentom plány týkajúce sa obrany. Zároveň minister obrany Gajdoš predložil Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OS SR s výhľadom do roku 2030, ktorý vláda schválila 4. októbra 2017. Kabinet pritom uznesením Gajdoša poveril, aby tento dokument v parlamente odôvodnil.

"Spomínaná deklarácia a uznesenie dodnes neboli naplnené. Vláda SR a špeciálne ministerstvo obrany postupujú vo veci modernizácie svojvoľne, bez konzultácie s parlamentom a bez informovania nielen opozičných, ale aj koaličných partnerov. Diskusia sa vedie cez médiá a tlačové konferencie. Takýto postup pokladáme za vrcholne nezodpovedný a neprijateľný," odkázala opozícia s tým, že obrana nemôže byť vecou pár jednotlivcov na ministerstve obrany (MO) a v SNS.

Zároveň tvrdí, že MO koná netransparentne a s vážnymi podozreniami z porušovania princípov nediskriminácie a porušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti vo vynakladaní verejných financií. "Problematickým nie je len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky," uvádzajú. Modernizáciu armády v aktuálnom režime pod vedením SNS preto opozícia považuje za ohrozenie pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť a dôveryhodnosť krajiny.

Ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že rešpektuje vôľu opozičných poslancov zvolať mimoriadnu parlamentnú schôdzu, pričom Gajdoš je pripravený informovať o všetkých procesoch a plánoch. Podľa hovorkyne MO Danky Capákovej bude minister poslancov informovať tak, "ako to už urobil verejne aj prostredníctvom Bezpečnostnou radou a vládou SR schváleného dlhodobého plánu rozvoja". Aj šéf národniarov Andrej Danko garantoval, že Gajdoš zodpovie všetky otázky poslancov.

Richard Vašečka (nezaradený) ešte na úvod aktuálnej schôdze pléna navrhol, aby sa o plánoch a stave modernizácie Ozbrojených síl SR hovorilo v rámci riadneho zasadnutia. Väčšina pléna to však nepodporila napriek jeho varovaniu, že ak to neprejde, opozícia pristúpi k mimoriadnej schôdzi.