Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Slovensko

SaS chce povinnú materskú školu, Most-Híd rieši dvojjazyčné názvy

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na pokračujúcej 19. schôdzi musia poslanci otvoriť ešte 17 návrhov zákonov.

Bratislava 2. júna (TASR) - Materská škola by mala byť povinná pre všetky deti od štyroch rokov. Navrhujú to poslanci z SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik v novele školského zákona, ktorou sa bude plénum NR SR zaoberať v utorok 4. júna. Na pokračujúcej 19. schôdzi musia poslanci otvoriť ešte 17 návrhov zákonov.

Z iniciatívy liberálov je zrejmé, že rodičom, ktorí by svoje deti nezapísali do škôlky, by hrozilo odobratie dávky v hmotnej núdzi, vzali by im aj rodinné prídavky, alebo by im boli vyplácané cez osobitného príjemcu. Opoziční poslanci tiež navrhujú, aby rodičia dostávali príspevok na dva ročníky predškolskej výchovy namiesto jedného, ako je to v súčasnosti. Okrem toho by sa podľa návrhu mali zrušiť nulté ročníky na základných školách. "Na Slovensku klesá počet detí, ktoré chodia do predškolského zariadenia," zdôvodnila svoj návrh Lucia Nicholsonová (SaS).

Liberáli však pravdepodobne úspešní nebudú. Ich návrh sa totiž nepáči ministerstvu školstva. "Ak by sme v súčasnosti chceli uspokojiť len požiadavky rodičov, ktorí majú záujem o prijatie detí do materskej školy, potrebovali by sme zriadiť cca 400 tried," uviedlo ministerstvo. Keby sa mali nové triedy získať prispôsobením priestorov na potreby materskej školy, štát by na to podľa rezortu potreboval minimálne 4,8 milióna eur. Ministerstvo okrem toho zásadne nesúhlasí ani so zrušením nultého ročníka.

Na snímke predseda Most-Híd Béla Bugár.
Foto: TASR/Martin Baumann
Poslanci zo strany Most-Híd chcú zase vyriešiť problém s označovaním železničných staníc a zastávok v obciach v jazyku menšín. Označovaniu bráni podľa ich slov nesúlad zákonov. Riešiť ho navrhujú v novele zákona o používaní jazykov národnostných menšín. "Návrh zákona sleduje odstránenie nesúladu zákona o jazykoch menšín a zákona o dráhach, a tým umožnenie umiestňovania označení železničných staníc a zastávok v obciach, v ktorých sa používa jazyk národnostnej menšiny, v zmysle zákona o jazykoch menšín," uvádzajú v návrhu. Bugárovci dodávajú, že nemá dochádzať k plošnej zmene názvov železničných staníc a zastávok. "Názvy stanice a zastávok by sa nezmenili, mohlo by dôjsť jedine k umiestneniu dodatkových tabúľ s označením stanice alebo zastávky v jazyku národnostnej menšiny," vysvetlili.

O svoje návrhy zabojujú aj nezaradení poslanci, ktorí pred časom odišli z SaS. Novelou zákona o verejnom obstarávaní chcú podľa Martina Chrena reagovať na kauzu Regionálnej obstarávacej agentúry z Horných Plachtiniec. Poslanec pripomenul, že dnes štátne inštitúcie nemusia zverejňovať zmluvy medzi obstarávateľom a danou inštitúciou, ak bolo obstarávanie realizované prostredníctvom centrálnej obstarávateľskej organizácie. Novela má zaviesť povinnosť zverejňovať ich.

Juraj Droba chce zase cez novelu zákona o cestnej premávke zjednodušiť parkovanie motocyklov, skútrov a bicyklov na miestach s regulovaným parkovaním. Dnes musí motocyklista podľa zákona zabrať celé parkovacie miesto na regulovanom parkovisku, čo je podľa neho plytvanie priestorom. "Chceme to spraviť tak, aby motorky, skútre a bicykle mohli parkovať všade tam, kde nezavadzajú autám," vysvetlil Droba.

Hovoriť sa bude aj o návrhu OĽaNO, ktorého cieľom je zavedenie centrálneho registra nariadení obcí, ktorý by bol verejnosti prístupný na stránke Ministerstva vnútra SR. Podľa Obyčajných to možno považovať za jedno z opatrení, ktoré prispievajú k zavedeniu elektronickej verejnej správy na Slovensku a za významný krok smerom k posilneniu transparentnosti.