Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 8. január 2025
< sekcia Slovensko

Poslanci kritizujú možné zrušenie oddelenia extrémistickej kriminality

Ilustrančné foto. Foto: TASR - Jakub Kotian

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko rovnako žiada zachovanie oddelenia.

Bratislava 20. januára (TASR) – Informácie o možnom zrušení oddelenia extrémistickej kriminality na Úrade špeciálnej prokuratúry a oslabovaní boja proti extrémizmu považujú viacerí koaliční poslanci Národnej rady SR za zlú správu pre Slovensko. Informoval o tom Ondrej Dostál (SaS) s tým, že pod stanovisko sa podpísalo 26 poslancov zo štyroch koaličných klubov. Poukázali na množiace sa extrémistické útoky, či už fyzické alebo verbálne, ktoré je dôležité potláčať už v zárodku.

„Slovenská informačná služba vo svojich správach opakovane na základe monitorovania extrémistickej scény upozorňuje na to, že extrémisti sa snažia legitimizovať svoje postavenie, uchopiť moc a z dlhodobého hľadiska hrozí nárast ich vplyvu," píše sa v stanovisku.

Ďalej hovorí, že na potrebu boja za ochranu demokracie upozorňuje aj koncepcia boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024, ktorá aktuálne prešla medzirezortným pripomienkovým konaním a bude ju schvaľovať vláda.

„Demokracia sa musí voči radikalizácii a extrémizmu v spoločnosti aktívne brániť. Za jeden z podstatných prvkov tejto obrany považujeme aj prácu oddelenia extrémistickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry, ktoré sa za ostatné roky osvedčilo," poznamenali poslanci v stanovisku. Dúfajú, že ani za nového vedenia Generálnej prokuratúry SR nedôjde k oslabeniu tohto úsilia.

Veria tiež, že ak by sa návrh na zrušenie tohto oddelenia alebo iné návrhy oslabujúce boj proti extrémizmu objavili, vláda SR využije svoju zákonnú právomoc a takéto zmeny neodsúhlasí.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko rovnako žiada zachovanie oddelenia. Predsedníčka strany Irena Bihariová pripomenula, že od jeho vytvorenia sa podarilo dosiahnuť profesionalizáciu stíhania za trestné činy extrémizmu. Bihariová preto požiadala o stretnutie generálneho prokurátora, lídrov koaličných strán, ministerku spravodlivosti i ministra vnútra.

„Je nevyhnutné, aby sa špecializácia prokurátorov, ako aj celková špecializovaná štruktúra na úrovni orgánov činných v trestnom konaní zachovala," uviedla s tým, že si nechce súčasnú vládu pamätať ako tú, pre ktorú sa znovu budeme bezmocne pozerať na to, ako sa extrémisti škodoradostne vysmievajú zákonu do tváre.