Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Slovensko

Efektívnejšie exekúcie majú odbremeniť súdy

Ilustračné foto. Foto: TASR - Svätopluk Písecký

Novely Exekučného poriadku je súčasťou reformného balíka, s ktorým prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Bratislava 29. novembra (TASR) – Skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, odbremenenie súdov od exekučnej agendy a tým zlepšenie prístupu k spravodlivosti. To je cieľom novely Exekučného poriadku, ktorú dnes 128 hlasmi schválili poslanci Národnej rady SR.

Právna norma je súčasťou reformného balíka, s ktorým prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Zmeny v zákone o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučnom poriadku) majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie.

Rezort pod vedením Žitňanskej chce odbremeniť súdy od agendy spojenej s exekučnými konaniami. Tú sústreďuje na Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý sa stane jediným exekučným súdom na Slovensku. Zvyšné súdy by sa mali venovať predovšetkým tomu, načo sú určené - riešeniu sporov. Ministerka tak očakáva zrýchlenie súdnych konaní ako takých.

Dôvodom predloženia zmien je, aby exekučné konania boli férové. Tomu má napomôcť pretrhnutie väzby medzi oprávneným a súdnym exekútorom, väčšia disciplinárna zodpovednosť exekútorov a rovnomerné rozdeľovanie vecí medzi súdnymi exekútormi v rámci kraja.

Opozícii prešiel v pléne pozmeňujúci návrh, ktorým sa stanovuje, že výška odmeny exekútora pri vymáhaní peňažných nárokov sa určí ako percento z vymoženej sumy. Zároveň bude platiť, že odmena exekútora nesmie presiahnuť výšku vymáhaného nároku.

Výber exekútora bude náhodný



Na exekútorov budú zároveň podľa vládnej novely kladené väčšie požiadavky. Ich výber bude po novom náhodný a zaradení do neho budú môcť byť iba tí, ktorí splnia isté podmienky: v predošlých exekúciách budú musieť mať uhradené záväzky voči oprávneným a ich úrad bude musieť byť aj materiálno-technicky a personálne vybavený podľa zadefinovaných podmienok. Splnenie podmienok má garantovať Slovenská komora exekútorov, tá ich bude postupne preverovať.

Zmeny v Exekučnom poriadku sa dotknú aj disciplinárnej zodpovednosti exekútorov. Ak exekútor nevyplatí veriteľovi prijaté peňažné prostriedky do siedmich dní od ich prijatia, dopustí sa závažného disciplinárneho previnenia. Ak sa tak stane opakovane, bude odvolaný z funkcie.

Ministerstvo sa snaží zjednodušiť aj odklad exekúcie. Dlžník tak bude mať právo raz za exekúciu požiadať o odklad bezprostredného výkonu exekúcie zo "sociálnych dôvodov", napr. ak sa dostane do ťažkej životnej situácie, ktorá mu bráni plniť si záväzky z exekúcie. Odklad mu na základe žiadosti povolí priamo exekútor na tri mesiace aj bez súhlasu oprávneného.

Nebude tak už nevyhnutné, aby o tomto rozhodoval súd. Ďalšia možnosť je, že namiesto odkladu môže dlžník využiť inštitút splátkového kalendára, pričom pri splátkach nebude mať zablokovaný majetok. Novela rieši aj otázku exekučných konaní, ktoré dnes zostávajú účelovo otvorené a prenasledujú ľudí niekoľko rokov, často až do dôchodku. Po novom ak sa v priebehu troch rokov v prípade fyzickej osoby alebo 1,5 roka v prípade právnickej osoby nepodarí nič vymôcť, bude môcť súd exekučné konanie zastaviť.

Novela otvára ustanovenia o centrálnej evidencii exekúcií. V nej má byť zverejnená informácia o aktuálnom stave vymáhania pohľadávky v exekúcii. Ministerstvo sľubuje, že účastník exekučného konania si bude môcť jednoducho vyhľadať a skontrolovať stav exekúcie, resp. stav vymáhania pohľadávky.

Exekútor bude garantovať, že to, čo vymohol, je tam evidované a že tieto údaje sú aj správne. Rovnako majú byť v systéme zverejňovania súdnych rozhodnutí zverejňované aj vydané poverenia na vykonanie exekúcií. Tieto majú byť zverejňované v neanonymizovanej podobe. Teda medzi už zverejňovanými súdnymi rozhodnutiami môže ktokoľvek vyhľadať aj informáciu, voči komu je vedená exekúcia.

Opozičnej SME RODINA prešiel pozmeňujúci návrh



Odmena pre exekútora už nebude môcť presiahnuť samotnú istinu, teda vymáhanú dlžnú sumu. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) na margo opozičného pozmeňujúceho návrhu k novele Exekučného poriadku, ktorý dnes plénum Národnej rady SR podporilo.

"Dnes je stav taký, že je pohľadávka napr. 20 eur, ale minimálna odmena pre exekútora môže byť 33 eur bez DPH. Tomuto je koniec. Ak máme pohľadávku 13 eur, tak vrátane odmeny, poplatkov a trov právneho zastúpenia máme z 13-eurovej pohľadávky 120 eur. Pozmeňujúci návrh spôsobí, že zo 120 eur bude môcť exekútor vymáhať zruba polovicu," vysvetlil Pčolinský. Schválenou zmenou sa tiež určuje, že trovy právneho zastúpenia nemôžu byť vyššie ako samotný dlh.

Líder Sme rodina Boris Kollár priznal, že so schválením pozmeňujúceho návrhu ako opozičná strana nepočítali. "Keď sme raz niečo ľuďom sľúbili, tak to dodržíme. Povedali sme, že sa budeme snažiť chrániť ohrozené skupiny obyvateľstva, ako sú matky s deťmi či dôchodcovia. Podarila sa nám fantastická vec, preto sme tu a tie veci meniť budeme," deklaroval Kollár.