Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

VIDEO: Mimoriadne plénum: Opozícia chce skritizovať procesy v armáde

Na snímke poslanci NR SR v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Poslanci v odôvodnení pripomínajú, že na základe minuloročného uznesenia parlamentu z mája má rezort obrany konzultovať s parlamentom plány týkajúce sa obrany.

Bratislava 9. februára (TASR) - Podpredseda Národnej rady SR Andrej Hrnčiar (Most-Híd) otvoril mimoriadnu schôdzu pléna. Rokovanie iniciovali svojimi podpismi opoziční poslanci z OĽaNO, SaS a Sme rodina, ktorí chcú diskutovať o modernizácii Ozbrojených síl (OS) SR.

Výsledkom mimoriadnej schôdze má byť uznesenie, v ktorom parlament vyjadrí vážne znepokojenie nad netransparentným a nesystematickým spôsobom modernizácie OS SR a má požiadať vládu, aby predložila na najbližšiu schôdzu NR SR Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OS s výhľadom do doku 2030. Opozícia ďalej chce, aby NR SR zriadila komisiu na plánovanie a kontrolu rozvoja a modernizácie OS SR zloženú zo zástupcov poslaneckých klubov všetkých demokratických politických strán.

Poslanci v odôvodnení pripomínajú, že na základe minuloročného uznesenia parlamentu z mája má rezort obrany konzultovať s parlamentom plány týkajúce sa obrany. Zároveň minister obrany Peter Gajdoš (SNS) predložil Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OS SR s výhľadom do roku 2030, ktorý vláda schválila 4. októbra 2017. Kabinet pritom uznesením Gajdoša poveril, aby tento dokument v parlamente odôvodnil.



"Spomínaná deklarácia a uznesenie dodnes neboli naplnené. Vláda SR a špeciálne ministerstvo obrany postupujú vo veci modernizácie svojvoľne, bez konzultácie s parlamentom a bez informovania nielen opozičných, ale aj koaličných partnerov. Diskusia sa vedie cez médiá a tlačové konferencie. Takýto postup pokladáme za vrcholne nezodpovedný a neprijateľný," odkázala opozícia s tým, že obrana nemôže byť vecou pár jednotlivcov na ministerstve obrany (MO) a v SNS.

Zároveň tvrdí, že MO koná netransparentne a s vážnymi podozreniami z porušovania princípov nediskriminácie a porušovania zásad hospodárnosti a efektívnosti vo vynakladaní verejných financií. "Problematickým nie je len netransparentný a diskriminačný nákup vojenských transportérov za 1,2 miliardy eur, ale aj podozrivá a neustále odďaľovaná plánovaná modernizácia leteckej techniky," uvádzajú. Modernizáciu armády v aktuálnom režime pod vedením SNS preto opozícia považuje za ohrozenie pre verejné financie, ale aj pre samotnú obranyschopnosť a dôveryhodnosť krajiny.

Ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že rešpektuje vôľu opozičných poslancov zvolať mimoriadnu parlamentnú schôdzu, pričom Gajdoš je pripravený informovať o všetkých procesoch a plánoch. Podľa hovorkyne MO Danky Capákovej bude minister poslancov informovať tak, "ako to už urobil verejne aj prostredníctvom Bezpečnostnou radou a vládou SR schváleného dlhodobého plánu rozvoja". Aj šéf národniarov Andrej Danko garantoval, že Gajdoš zodpovie všetky otázky poslancov.