Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Zákon o opatreniach pre významné investície chce SaS zrušiť

Na archívnej snímke poslankyňa za SaS Anna Zemanová. Foto: TASR

Opoziční poslanci mienia, že vyvlastňovať možno iba vo verejnom záujme a súkromná investícia nie je verejným záujmom.

Bratislava 14. júna (TASR) - Vyvlastňovať možno iba vo verejnom záujme a keďže súkromná investícia nie je verejným záujmom, zákon o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií túto podmienku nespĺňa. Myslí si to poslanec SaS Ondrej Dostál, a preto ho spolu s kolegami zo strany Petrom Osuským a Annou Zemanovou navrhujú zrušiť.

Zákon totiž upravuje problematiku vyvlastňovania v súvislosti s významnými investíciami. O návrhu na jeho zrušenie z dielne SaS diskutovalo plénum v závere druhého rokovacieho dňa 18. schôdze Národnej rady (NR) SR. "Súkromná investícia nie je verejným záujmom, je súkromným záujmom," zdôraznil Dostál v pléne.

Samotnou veľkosťou investície z hľadiska množstva investovaných finančných prostriedkov alebo počtu vytvorených pracovných miest sa súkromná investícia nezmení podľa poslancov zo súkromného záujmu na verejný záujem.

Rovnako sa tak podľa nich neudeje ani tým, že vláda rozhodne, že ide o investíciu vo verejnom záujme. "Takýmto spôsobom by bolo možné akýkoľvek súkromný záujem len na základe v zákone vymenovaných podmienok či na základe rozhodnutia vlády ustanoviť za verejný záujem, a tým legitimizovať vyvlastňovanie alebo zásah do vlastníckych práv iných vlastníkov," argumentovali poslanci. Takýto prístup však podľa nich nezodpovedá ochrane vlastníckeho práva zakotvenej v Ústave SR.

V rokovaní budú poslanci NR SR pokračovať vo štvrtok 15. júna. Okrem iného na nich čaká aj diskusia a prvé kolo voľby nového šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) či pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude okrem iného odpovedať na otázku Petra Štarchoňa (Sme rodina). Ten sa premiéra pýta na migrantov. "Európska komisia začala konanie proti Poľsku, Maďarsku a Česku za nerešpektovanie kvót na prerozdelenie migrantov. Prijala vláda SR utajený záväzok, že súhlasí s povinnými kvótami, keďže voči Slovenskej republike konanie nebolo začaté? Koľko migrantov prijala SR na svoje územie od roku 2015?" pýta sa Štarchoň.