Schôdzu NR SR prerušili vo štvrtok (27. 10.) pre technické problémy. Kollár hovoril o závažnom kybernetickom incidente.
"Je tam trestné oznámenie, polícia to vyšetrí," podčiarkol Kollár. Uvidí sa, či pôjde o priestupok, trestný čin a aký bude ďalší postup. Podľa jeho slov incident spôsobil jeden z poslancov, nechcel však povedať meno ani to, či je z koalície alebo opozície. K problému došlo v miestnosti kultúrneho výboru. Z jeho pohľadu však nešlo o úmysel.
Incident spôsobil poslanec Róbert Halák (OĽANO), upozornil na to portál Noviny Plus, Halák to potvrdil pre TASR. Tvrdí, že nešlo o úmysel, a chybu si priznal. Keďže si všimol odpojený voľný kábel, chcel ho zapojiť. "Nevidel som to celé, videl som, že je voľný kábel, podvedome som ho zapojil počas diskusie s kolegami. Vôbec som si neuvedomil, že som uzavrel nejaký okruh. Zavrel som skrinku a vôbec som to neriešil," povedal pre TASR. Doplnil, že v tejto súvislosti bol vypovedať ešte v piatok (28. 10.) na polícii. Vyvodenie zodpovednosti od neho zatiaľ klub OĽANO nežiadal.
Šéf parlamentu priblížil, že problém sa začal o 10.43 h vo štvrtok (27. 10.), teda ešte pred hlasovaním, a následne začali kolabovať jednotlivé systémy. "Vo vnútornom segmente počítačovej siete bola identifikovaná nadmerná neželaná komunikácia. Prejavovalo sa to vysokým zaťažením systémových zdrojov na úrovni CPÚ na jednotlivých počítačoch," uviedol Kollár a priblížil ďalšie technické parametre incidentu.
Deklaroval, že v NR SR budú aplikované všetky odporúčania Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa vlastných slov si dal Kollár vypracovať správu, prečo nebol chránený ten konkrétny bod, na ktorom problém nastal. Pýta sa, ako je možné, že takáto banalita zablokovala celý parlament a priebeh schôdze. Po vyhodnotení situácie zaujme stanovisko. Ak sa potvrdí úmysel, nevylúčil vyvodenie zodpovednosti.
Kollár zároveň odmieta konšpirácie SaS, že koalícia nemala dostatok poslancov, a preto sa schôdza prerušila. Tvrdí, že vo štvrtok mali v pléne počty na to, aby im návrhy prešli. "Toto by som očakával od inej strany, nie od SaS," povedal. Podotkol, že SaS síce namieta blokovania schôdzí, no sama to občas robí.
SaS sa ohradila voči Kollárovým slovám. Šéfka poslaneckého klubu strany Anna Zemanová poznamenala, že hekerský útok sa nepotvrdil už minulý týždeň a funkčnosť hlasovania sa mala overiť skôr. Hovorí o chaose vo vedení parlamentu, v riadnej krajine by podľa nej predseda snemovne podal demisiu. Namieta tiež, že Kollár svojvoľne rozhodol o prerušení schôdze do 8. novembra. Šéf parlamentu sa odvolával na dohodu väčšiny.
Čo sa týka ďalšieho priebehu schôdze, v parlamente budú simulovať hlasovania a kontrolovať, či všetko funguje a či nikde nedochádza k podobným problémom. Pri hlasovaní v utorok dajú po hodine prestávku. Kollár ozrejmil, že zákonodarcovia musia byť pozorní, pretože ich čaká množstvo zákonov a hlasovaní.
Podpredseda parlamentu Peter Pčolinský (Sme rodina) zdôraznil potrebu preskúšať systém. Argumentuje schvaľovaním závažných zákonov, ako napríklad štátny rozpočet.
Schôdzu NR SR prerušili vo štvrtok (27. 10.) pre technické problémy. Kollár hovoril o závažnom kybernetickom incidente. Počas dňa mali poslanci odhlasovať desiatky návrhov zákonov, ktoré už prerokovali. Niekoľko dní sa totiž plénum venovalo len prerokúvaniu návrhov a poslanci nehlasovali.