Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Slovensko

O slovenské testy rozlišujúce britskú mutáciu majú záujem aj Slovinci

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Testy spoločnosti sa už v súčasnosti využívajú aj vo Vatikáne a v rámci humanitárneho daru spoločnosti aj v Keni či v Donecku na Ukrajine.

Bratislava 27. januára (TASR) – O RT-PCR testy, ktoré dokážu odlíšiť britskú mutáciu nového koronavírusu, od spoločnosti MultiplexDX má záujem slovinské Národné laboratórium pre zdravie, životné prostredie a výživu. Rovnako si tieto testy objednal aj Úrad verejného zdravotníctva SR. Ako o tom TASR informoval hovorca spoločnosti Peter Marčan, prvú objednávku od slovenských hygienikov dostali v stredu.

Spoluprácu MultiplexDX so Slovinskom sprostredkovala vláda SR. Premiér Igor Matovič počas minulotýždňového videosamitu lídrov Európskej únie ponúkol testy svojim partnerom.

„Spolupráca so slovinskými partnermi potvrdila, že slovenská veda sa nestratí ani vo svetovom výskume a vývoji. Zároveň nám partneri zo Slovinska potvrdili presnosť testov, ktorú vykazovali nové testy na mutáciu B.1.1.7 už pri ich použití v rámci Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied," uviedol vedec Pavol Čekan z firmy MultiplexDX.

Bežne dostupné PCR testy podľa Čekana nedokážu zistiť, či ide priamo o britskú mutáciu. Potvrdzujú iba ochorenie COVID-19. Test je podľa dostupných informácií jediný na svete, ktorý pozitívne potvrdí buď britskú mutáciu, alebo bežný nový koronavírus.

Teší ho aj požiadavka ÚVZ SR. Podľa jeho slov touto cestou pomôžu Slovensku lepšie nastaviť stratégiu boja s pandémiou.

„Jasný obraz o výskyte tejto mutácie v populácii je kľúčom pre zamedzenie opätovnému rastu počtu nakazených," doplnil s tým, že nepresné výsledky môžu následne nepriaznivo ovplyvniť nastavenie opatrení na zamedzenie šíreniu agresívnejšej mutácie nového koronavírusu.

Tím MultiplexDX spustil vývoj nového testu ešte koncom minulého roka. Spolupracovali na ňom aj s tímom Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Ten okrem validácie testov zabezpečoval aj izoláciu britskej mutácie zo vzoriek nakazených pacientov z Michaloviec a spoločne s Jozefom Nosekom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Tomášom Vinařom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK odsekvenovali pacientske vzorky, z ktorých bola táto mutácia vôbec prvýkrát na území Slovenska zaznamenaná.

Testy spoločnosti sa už v súčasnosti využívajú aj vo Vatikáne a v rámci humanitárneho daru spoločnosti aj v Keni či v Donecku na Ukrajine.