Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

O väzbe Ľuboša F. v kauze vraždy bossa Čongiho rozhodne dnes súd

9. septembra bol zavraždený na Pečnianskej ulici v bratislavskej Petržalke jednej z údajných šéfov podsvetia Petra Č., prezývaný Čongi. Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková

Ľuboš F., o ktorého väzbe sa dnes rozhoduje, patril k starej garde. V 90. rokoch sa pohyboval v blízkosti bosa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru.

Bratislava 25. mája (TASR) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, bude dnes rozhodovať o väzbe Ľuboša F., považovaného za silnú osobnosť nitrianskeho podsvetia, v kauze vraždy bossa sýkorovcov Petra Čongrádyho alias Čongiho.

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal Špecializovanému trestnému súdu (pracovisko Banská Bystrica) návrh na väzbu jednej osoby pre pokračujúcu väzbu," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Vladimíra Gedrová. ŠTS bude rozhodovať dnes popoludní, potvrdila TASR aj hovorkyňa ŠTS v Pezinku Katarína Kudjáková.

Z vraždy bratislavského bossa skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho alias Čongiho, ktorého zastrelili 9. septembra 2004 pred pizzeriou v bratislavskej Petržalke, je obvinených päť osôb, ktoré sú považované za silných mužov slovenského podsvetia, vrátane Karolla M., ktorý je už po druhý raz na úteku.

Atentát na Čongiho bola posledná vražda šéfa starej gardy podsvetia. Policajti vyšetrovanie prípadu v roku 2007 prerušili, lebo sa im nepodarilo nájsť vraha. Gedrová už v stredu (23.5.) TASR potvrdila, že v prípade, ktorý dozoruje prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, je obvinených päť osôb. Ide o známe mená zo slovenského podsvetia. Obvinení sú Viliam M., Karol M., Ľuboš F., Roland Z. a Štefan B. Na Čongiho likvidácii sa podieľali aj ďalšie osoby, ktorých totožnosť polícia zatiaľ nepozná.

Viliam M. a Karol M. sú na úteku. Roland Z. sedí vo väzbe pre iné obvinenie (trestný čin vydierania) a Ľuboša F. podľa portálu čas.sk policajti pred pár dňami zadržali.

Zdroj Nového Času tvrdí, že policajti pracujú s verziou, že Viliam M. a Ľuboš F. zabezpečili peniaze na nákup zbraní a áut. Suma bola naozaj vysoká. Išlo o niekoľko miliónov korún. Strelcami bol Karol M. a Štefan B. Ako bolo známe už pár dní po vražde, podľa polície si strelci na Čongiho počkali v dodávke zaparkovanej neďaleko pizzerie. Výstrely zo samopalu zazneli, keď nastupoval do pancierového mercedesu. Zomrel na mieste, jeho kamarát utrpel zranenie. Strelcov zaznamenali aj kamery. Hodinu po vražde privolali hasičov k požiaru pri obchvate smerom z Petržalky do Mlynskej doliny. Po zahasení dodávky s ukradnutými českými evidenčnými číslami kriminalisti našli dva samopaly a dve pištole.

Karol M. čelí obvineniu z objednávky vraždy. Pri vyčíňaní jeho kumpánov v decembri 2004 v Moste pri Bratislave zomreli chlapec a žena, pôvodne bol však útok namierený na expolicajta Juraja Gála, chlapcovho otca. Polícia sa podozrivým dostala na stopu na jar 2006. Prípad rieši Okresný súd Bratislava I, na lavici obžalovaných je aj východoslovenský boss Branislav Adamčo.

Vražda údajného bossa podsvetia, ktorého prezývali Čongi
Foto: TASR/Zuzana Čižmáriková
Karol M. bol na úteku od novembra 2006. Zadržali ho 28. októbra 2010 v poľskom Krakove. V dome, kde žil s partnerkou a synom, kriminalisti zaistili niekoľko mobilných telefónov a viaceré doklady totožnosti. Tamojšie justičné orgány ho na piaty raz vydali na trestné stíhanie na Slovensko. Do Bratislavy ho previezli v apríli a sudca ho posadil do väzby. Bratislavský krajský súd 19. mája 2011 Karola M. pustil pre procesné chyby nižšieho súdu na slobodu.

Vyšetrovateľ obvinil Karola M. aj z vraždy Jozefa Gudábu, ktorá sa stala v marci 2003. Podľa polície sa na skutku podieľal aj spomínaný Viliam M. a na mieste činu bol aj jeho synovec Jozef Mišenka. Karol M. je na úteku a súd vydal na neho zatykač. Neskôr ho obvinili ešte z ďalšej vraždy z roku 1996.

Viliam M. je komplic Karola M., je obvinený aj z vraždy už spomínaného Gudábu i z vraždy svojho synovca Jozefa Mišenku, ktorá sa stala vlani v júli, ako aj z vraždy podnikateľa Jána Krišku, ktorého zavraždili na jeseň 2001 v Sládkovičove.

Ľuboš F., o ktorého väzbe sa dnes rozhoduje, patril k starej garde. V 90. rokoch sa pohyboval v blízkosti bosa bratislavského podsvetia Miroslava Sýkoru. Toho zavraždili v roku 1997. Jeho meno sa skloňovalo v súvislosti s krádežou peňazí z VÚB v Nitre v januári 1996. Zmizla historicky najvyššia suma - 173 milióna slovenských korún. Prípad nie je na súde dodnes ukončený.

Vypovedal aj v kauze vraždy Róberta Remiáša, ktorý zomrel pri výbuchu nálože v jeho aute v apríli 1996. Remiáš bol spojkou s bývalým príslušníkom SIS Oskarom Fegyveresom, korunným svedkom zavlečenia syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska.

Bratislavský Krajský súd oslobodil Ľuboša F. v januári 2009 spod obžaloby pre podvod s diaľničnými známkami z roku 2001. Ľuboš F., ktorý po obvinení v roku 2002 strávil niekoľko mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, od začiatku tvrdil, že s prípadom nemal nič spoločné. Polícia však vtedy našla u neho známky pri domovej prehliadke. Podnikateľ sa bránil, vraj nevedel o tom, že pochádzajú od podvodníka. Písal nedávno čas.sk.

V novembri 2008 mu neznámy útočník rozstrieľal jeho garáž v Nitre a poškodil aj dve jeho luxusné autá. V januári 2012 ho zadržali policajti a obvinili ho z podielnictva, sudca ho posadil do väzby. Na slobodu sa dostal v apríli. V mafiánskych zoznamoch, ktoré nedávno unikli z polície, je v skupine piťovcov.

Roland Z. bol v minulosti obžalovaný v kauze vydierania a ublíženia na zdraví bývalej účtovníčky vo firme podnikateľa Ladislava Reháka. Súd ho oslobodil. Policajti ho zadržali ešte v januári, obvinili z vydierania a v súčasnosti je vo väzbe.