Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

VIDEO: Ženisti sa učia aj od Američanov zasahujúcich pri hurikáne

Na snímke vrtuľník so záchranármi počas ukážok medzinárodného cvičenia "Blonde Avalanche" vo štvrtok 28. septembra 2017 v obci Kráľová nad Váhom. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Do medzinárodného cvičenia Blonde Avalanche bolo zapojených viac ako 220 vojakov a 110 kusov špeciálnej vojenskej a záchrannej techniky.

Kráľová nad Váhom 28. septembra (TASR) – Záchranu ľudských životov a majetku pri povodniach, výstavbu pontónových premostení a súčinnosť s hasičmi a ďalšími záchranármi nacvičovali dnes v Kráľovej nad Váhom príslušníci mnohonárodného práporu Tisa. Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) Milan Maxim, do medzinárodného cvičenia Blonde Avalanche bolo zapojených viac ako 220 vojakov a 110 kusov špeciálnej vojenskej a záchrannej techniky.

Ženijný prápor Tisa je určený na plnenie úloh pri rôznych krízových situáciách a povodniach. Okrem slovenských vojakov ho tvoria aj príslušníci ozbrojených síl Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. „Už 15 rokov zvyšuje svoju spôsobilosť a je pripravený na pomoc ľuďom v štátoch, cez ktoré rieka Tisa preteká,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš.



Podľa jeho slov sú spoločné medzinárodné cvičenia mimoriadne dôležité, pretože umožňujú zlepšovať nielen súčinnosť ozbrojených síl jednotlivých štátov, ale aj rôznych záchranných zložiek. „Je dobré, že krízový manažment štátu je aj takýmto spôsobom precvičovaný. Je to ukážka spôsobilosti reagovať aj na nevojenské krízy a havárie tak, aby Ozbrojené sily SR slúžili našim občanom, tak ako to deklarujeme. Je potrebné, aby boli pripravené konať v súčinnosti s ministerstvom vnútra, policajným zborom, s hasičmi, neziskovými organizáciami, ale aj s Červeným krížom a dokázali zasiahnuť a pomôcť občanom SR. To je dôležité,“ skonštatoval Gajdoš.



Na dnešnom cvičení sa okrem príslušníkov práporu Tisa zúčastnili aj príslušníci ďalších armád. Okrem rakúskych vojakov to boli aj členovia Národnej gardy z USA. „My sa zároveň učíme aj zo situácií vo svete. Nedávno, v Spojených štátoch, v Louisiane bol hurikán, pri ktorom došlo ku katastrofe. Preto sú tu aj napríklad príslušníci Národnej gardy Indiana, ktorí zasahovali v týchto priestoroch a majú nám čo odovzdať a povedať o najnovších spôsoboch záchrany ľudských životov, majetku a vojenskej pomoci,“ dodal Maxim.