
Adherencia je dodržiavanie liečebného režimu vrátane správneho užívania liekov, odporúčaní lekára či režimových opatrení.
„Adherencia k liečbe nie je len medicínsky problém, ale aj spoločenská výzva. Máme účinné lieky, máme odborníkov, ale ak pacient nedodržiava liečbu, prichádzame o veľkú časť ich prínosu. Ministerstvo zdravotníctva si uvedomuje, že bez systematického prístupu k podpore adherencie nemôžeme efektívne zlepšiť zdravotný stav obyvateľstva,“ uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Štofko.
Adherencia je dodržiavanie liečebného režimu vrátane správneho užívania liekov, odporúčaní lekára či režimových opatrení. Podľa odborníkov sú hlavnými dôvodmi nízkej adherencie pocit zlepšenia zdravotného stavu, zabúdanie, obavy z nežiaducich účinkov liekov, užívanie viacerých liekov denne či zaťažujúce finančné náklady. Problém sa týka všetkých pacientov, najvýznamnejšie dosahy sú však pri pacientoch so srdcovo-cievnymi ochoreniami.
Kľúčová je podľa odborníkov podpora adherencie pacientov k liečbe, dôvera medzi lekárom a pacientom či komunikácia a edukácia. „Ale potom vidíme aj, v akej spoločnosti žijeme, že viac sa šíria informácie, ktoré sú nepravdivé a sú aj vlastne vytvárané s cieľom, aby boli šírené s nejakým ovplyvňovaním spoločnosti, či už v zmysle nejakého biznisu, alebo nejakých hoaxov alebo čohokoľvek,“ doplnil zástupca SR v rade Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozef Šuvada. Bolo by preto podľa neho dobré, aby na Slovensku napríklad vznikla platforma, silne dotovaná odbornými dátami a článkami, ktoré by však boli vysvetlené pacientom v „zrozumiteľnom“ jazyku.
Dôležité sú napríklad aj praktické kroky, ktoré pacientom pomôžu integrovať liečbu do každodenného života. „Použitie pripomienok, ako je nastavenie budíka v telefóne, používanie kalendára alebo aplikácií na pripomínanie liekov. Spojenie užívania liekov s dennými návykmi, ako sú raňajky alebo čistenie zubov, čo uľahčuje pravidelnosť a znižuje riziko vynechania dávky,“ vysvetlili odborníci.