Dnes má na Slovensku diabetes okolo sedem percent obyvateľov, čo je približne 350.000 liečených pacientov.
"V prípade, že pacienti už majú kardiovaskulárne postihnutie, skrátenie života sa zdvojnásobí na 12 rokov. Ak k diabetu pribudne ochorenie obličiek, hoci aj v počiatočnom štádiu, dĺžka života takého diabetika je až o 16 rokov kratšia," hovorí Schroner. Efektívnym liečebným postupom majú byť podľa jeho slov moderné antidiabetiká, ktoré dokážu riešiť vysokú hladinu cukru v krvi, znížiť krvný tlak i hmotnosť či znížiť srdcovocievne príhody.
"Diabetes musíme začať liečiť od začiatku intenzívne pomocou moderných liekov. Pacienti s DM2 si vyžadujú včasný, komplexný, multifaktoriálny prístup, ktorý zlepšuje kontrolu glykémie, znižuje ďalšie rizikové faktory a zároveň znižuje riziko komplikácií srdca, obličiek a mortality," upozornila predsedníčka Slovenskej diabetologickej spoločnosti Viera Doničová. Dodáva, že ak sa liečba oddiali o rok, riziko kardiovaskulárnych príhod - infarktu, srdcového zlyhávania, cievnej mozgovej príhody - sa zvýši o viac ako polovicu.
Dnes má na Slovensku diabetes okolo sedem percent obyvateľov, čo je približne 350.000 liečených pacientov. Z rôznych prieskumov vyšlo, že každý tretí diabetik nie je zachytený a existuje taktiež veľká skupina "prediabetikov", ktorá je v rukách všeobecných lekárov, podotkla Doničová. "Dalo by sa tak povedať, že až pol milióna ľudí na Slovensku buď diabetes má, nevie o ňom, alebo je vo fáze prediabetu," skonštatovala.
Na ľudí apeluje, aby v prípade zistenia cukrovky druhého typu začali čo najskôr s modernou liečbou u diabetológa, nezanedbávali preventívne prehliadky a upravili svoj životný štýl.