Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Slovensko

Odborový zväz zdravotníctva kritizuje návrh zmeny legislatívy

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Zväzu sa ďalej nepáči ani to, že mimoriadna situácia by mohla byť vyhlásená na základe sociálnych alebo iných faktorov, pričom nie je stanovené, aké faktory to sú.

Bratislava 10. decembra (TASR) - Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) kritizuje vládny návrh na zmenu legislatívy v súvislosti s lekárskymi výpoveďami. Odborári nesúhlasia s konštatovaním, že je v súlade s ústavou. Poslancov Národnej rady (NR) SR vyzvali, aby novelu zákonov neschválili. SOZ ZaSS o tom TASR informoval v utorok.

Predseda SOZ ZaSS Anton Szalay a podpredsedníčka zväzu Daniela Pochybová upozornili, že navrhovateľ v legislatíve vybral iba určité zdravotnícke povolania, na ktoré sa majú opatrenia vzťahovať. Návrh je podľa nich problematický z viacerých dôvodov.

"Kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti (ÚZS) je podľa predkladateľa taká situácia, keď poskytovatelia ÚZS nie sú schopní zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Zahŕňa nielen aktuálny stav, ale aj situácie, pri ktorých existuje potenciálna hrozba, že takýto stav nastane aj v budúcnosti. Okrem iného tam patrí aj nedostatok personálu," upozornil SOZ ZaSS.

Zväzu sa ďalej nepáči ani to, že mimoriadna situácia by mohla byť vyhlásená na základe sociálnych alebo iných faktorov, pričom nie je stanovené, aké faktory to sú. Nepozdáva sa im ani to, že zmeny v zákone nemajú stanovené obdobie platnosti.

"Zvolený postup novelizácie zákonov vytvára precedens aj pre iné činnosti v spoločnosti,
" dodal zväz.

Vláda v nedeľu (8. 12.) schválila návrh legislatívnych úprav, ktoré umožňujú vyhlásiť mimoriadnu situáciu aj v prípade kritickej nedostupnosti zdravotnej starostlivosti, zároveň zdravotníci musia v období vyhlásenia takejto mimoriadnej situácie poskytovať zdravotnú starostlivosť. Minister zdravotníctva Šaško po schválení návrhu, ktorý sa má v parlamente prerokovať v skrátenom konaní, upozornil, že má ísť o nástroj na zabezpečenie ochrany života a zdravia v prípade, že lekári podajú hromadné výpovede.

Lekárske odborové združenie o vládnom kroku poznamenalo, že kabinet nie je ochotný riešiť problémy v zdravotníctve a nariaďuje nútené práce tým, ktorí riešenie problémov požadujú. Obe strany zároveň deklarovali ochotu dohodnúť sa.