Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

Odobrili nové pravidlá tvorby stanovísk Slovenska k návrhom aktov EÚ

Snímka zo 43. rokovania vlády SR 10. júla 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Cieľom materiálu je skvalitniť celkovú koordináciu a prípravu Slovenska na rokovania v inštitúciách EÚ a prispieť tak k efektívnejšiemu presadzovaniu záujmov SR na pôde Únie.

Bratislava 10. júla (TASR) - Vláda v stredu schválila nové pravidlá tvorby stanovísk SR k návrhom aktov Európskej únie, ktoré predložilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Docieliť má efektívnejšie presadzovanie národnoštátnych záujmov na pôde EÚ.

Cieľom materiálu je skvalitniť celkovú koordináciu a prípravu Slovenska na rokovania v inštitúciách EÚ a prispieť tak k efektívnejšiemu presadzovaniu záujmov SR na pôde Únie. "Zavádzame systém, ktorý prinesie vyššiu flexibilitu na domácej pôde a zabezpečí riadne stanoviská a pozície pre zástupcov Slovenska hlasujúcich v inštitúciách EÚ," uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD) v stanovisku, ktoré TASR zaslal komunikačný odbor rezortu.

Proces tvorby stanovísk k návrhom aktov EÚ koordinuje rezort slovenskej diplomacie. Doterajší systém z roku 2013 bol podľa MZVEZ v mnohých prvkoch zastaraný a nezodpovedal dynamike rokovaní na európskej úrovni. "Komplexnosť a dôležitosť legislatívy či problematík prerokúvaných na pôde EÚ, ich dosahy na občanov Slovenska a našu ekonomiku si vyžadujú kvalitné a promptné reakcie zo strany Slovenskej republiky. Našou ambíciou je efektívnejšia koordinácia ministerstiev a ďalších zodpovedných subjektov, a to pri zvážení všetkých prínosov a dosahov týchto rozhodnutí na našich obyvateľov," doplnil Blanár.

Medzi zmenami, ktoré materiál prináša, je zvýšenie flexibility fungovania rezortných koordinačných skupín, zosúladenie terminológie a lehôt prerokúvania návrhov aktov EÚ s rokovacím poriadkom Národnej rady SR. V ďalšom kroku pripraví rezort diplomacie hlbšiu úpravu systému koordinácie európskych záležitostí na Slovensku, ktorej potreba vyplynula aj z aplikačnej praxe a pripomienok ministerstiev.