Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Slovensko

Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji znečistil podzemné vody

Na snímke odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec, ktorý znečistil podzemné vody vo štvrtok 21. mája 2020. Iinformoval o tom minister vnútra Roman Mikulec s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (obaja OĽaNO). Šéf envirorezortu tvrdí, že znečistenie je veľmi vážne a šokovalo ho zloženie jedov, ktoré sa na skládke našli. Zároveň upozornil, že skládka nevznikla zo dňa na deň a musel byť súčinný rad úradníkov, ktorí túto činnosť kryli. Minister vnútra uviedol, že vo veci prebieha vyšetrovanie. Ivanka pri Dunaji, 21. mája 2020. Foto: TASR - Michal Svítok

Mikulec tvrdí, že ide o asi jeden z najzávažnejších envirokriminálnych činov, ktoré sú momentálne objasňované.

Ivanka pri Dunaji 21. mája (TASR) – Odpad z nelegálnej skládky v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec v katastrálnom území časti Farná znečistil podzemné vody. Vo štvrtok o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽaNO). Šéf envirorezortu tvrdí, že znečistenie je veľmi vážne a šokovalo ho zloženie jedov, ktoré sa na skládke našli. Zároveň upozornil, že skládka nevznikla zo dňa na deň a musel byť súčinný rad úradníkov, ktorý túto činnosť kryli. Minister vnútra oznámil, že vo veci prebieha vyšetrovanie.



Mikulec tvrdí, že ide o asi jeden z najzávažnejších envirokriminálnych činov, ktoré sú momentálne objasňované. "Momentálne sme v procese vyšetrovania a v procese znaleckých posudkov a dokazovania," oznámil. Prvý znalecký posudok podľa jeho slov však už potvrdil, že na mieste došlo k znečisteniu podzemných vôd odpadom, ktorý sa nachádza na skládke. O detailoch však nechcel vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie informovať. Vyzval však úradníkov štátnych inštitúcií, ktoré sa budú prípadom zaoberať, aby k zisteniam pristupovali zodpovedne.

"Nelegálna skládka sa tu nezjavila zo dňa na deň. Bola to dlhodobá cieľavedomá činnosť. Verím, že úradníci k tomu budú pristupovať zodpovedne a ja zo svojej pozície budem podporovať príslušníkov, ktorí sa venujú envirokriminalistike, aby to vyšetrili," vyhlásil. Okresný úrad by podľa neho mal v tomto prípade konať a vydať možno aj rozhodnutie o tom, aby skládka bola zatvorená. To, či sa materiál a odpad zo skládky vyváža na stavbu bratislavského nultého obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, je podľa Mikulca predmetom vyšetrenia. "Autá tu zjavne chodia, kde sa materiál vyváža, je v procese zisťovania," podotkol.

Minister životného prostredia vyhlásil, že nemôžu nateraz zverejniť presne, čo sa v podzemnej vode našlo. Argumentoval živým vyšetrovaním. "Znečistenie sa nameralo a je veľmi vážne. Šokovalo ma však zloženie jedov, ktoré sa na tejto skládke objavili," povedal s tým, že ide v tomto prípade o ohrozenie zdravia a znečistenie podzemnej vody, ktorá je na Žitnom ostrove a je tak "pokladom" pre celé Slovensko.



Budaj chce, aby Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) presondovala aj okolie skládky a zistila, ako a kde sa šíri znečistenie. Ako podotkol, envirokriminalita tu netrvala rok. "Musel tu byť súčinný rad úradníkov, ktorí to prikrývali," vyhlásil Budaj, s tým že chcú dosiahnuť, aby bola vyvodená aj osobná zodpovednosť.

Občianske združenie (OZ) Triblavina informovalo TASR o tom, že jeho členovia na skládku tri roky upozorňujú a pred rokom podali trestné oznámenie. Ako oznamovateľ trestnej činnosti skládkovania nepovoleného odpadu boli členovia združenia nahliadnuť do spisu priamo u vyšetrovateľa. "Ten dostal do rúk posudok, ktorý jednoznačne preukázal znečistenie podzemných vôd v dôsledku zakopaného odpadu. Koncentrácia karcinogénnej látky benzo(a)pyrén 27-krát prekračuje povolený limit," povedala predsedníčka združenia Michaela Seifertová. Posudok podľa jej slov hovorí, že bol preukázaný negatívny vplyv skládky na kvalitu podzemnej vody a že dochádza k znečisteniu podzemnej vody na území skládky celým radom znečisťujúcich látok vrátane nebezpečných látok. Oblasť skládky Farná je podľa posudku možné charakterizovať ako vysoko rizikovú. "Vysoká priepustnosť štrkopiesčitého komplexu v mieste skládky zemín a odpadu umožňuje prienik znečistenia z územia skládky, jeho šírenie sa ďalej do územia smerom k Malému Dunaju a na Žitný ostrov a ohrozenie zdrojov podzemných a povrchových vôd," uvádza.

V troch odberných miestach na území skládky bolo podľa OZ Triblavina identifikovaných až 68 rôznych nebezpečných látok (vrátane pesticídov). Okrem toho z 28 odobratých vzoriek bolo 25 pozitívnych na prítomnosť azbestu, čo pravdepodobne dokazuje jeho zhromažďovanie, alebo dokonca predrvovanie. "Odpad z tejto skládky bol navážaný do telesa diaľnice. Za peniaze Európskej investičnej banky tak budujeme diaľnicu z nebezpečného odpadu. Tento odpad sa napriek zásahu polície v roku 2017 na toto miesto navážal ďalšie 3 roky a činnosť dodnes nebola zastavená," uviedla Seifertová. Združenie preto vyzýva kompetentné orgány, aby konali, zastavili na skládke akúkoľvek činnosť a vyvodili trestnoprávnu zodpovednosť.

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo v súvislosti s touto kauzou a lokalitou skonštatoval, že inšpekcia eviduje už niekoľko rozhodnutí, ktorými boli povolené rozličné činnosti. Medzi inými zhodnocovanie odpadov na výrobu priemyselného kompostu. "My to musíme dôkladne preveriť a zasiahnuť, ak zistíme, že niektoré tie činnosti, ktoré sa tu uskutočňovali, neboli v súlade s povoleniami," povedal.